•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

3 Najważniejsze problemy z samochodem, które łatwo przeoczyć

Twój samochód składa się z wielu ruchomych części, z których wiele zależy od płynów, aby utrzymać je w stanie nasmarowanym. Prawdopodobnie wiesz, jak ważna jest wymiana oleju, akumulatora i regularne sprawdzanie opon. Ale są trzy główne problemy z samochodem, które możesz przeoczyć, zwłaszcza jeśli nie zapoznasz się z instrukcją obsługi. Te problemy samochodowe często cierpią z powodu przypadku "nie widać, nie widać", ale gdy tylko pojawią się ich brzydkie głowy, Twój portfel może odczuć konsekwencje.

Łatwo przeoczone problemy z samochodem

1. Płukanie płynu chłodzącego

Płyn chłodniczy, znany również jako płyn niezamarzający, jest mieszanką 50-50 płynów niezamarzających i wody. Służy on do ochrony silnika przed przegrzaniem i zamarzaniem, a także chroni kosztowne części silnika. Twój samochód nie będzie bez niego pracował (chyba że jest chłodzony powietrzem). Ale nawet jeśli go masz, płyn chłodzący nie jest dobry, jeśli nie jest regularnie sprawdzany i od czasu do czasu przepłukiwany.

Starzejący się płyn chłodzący powoduje zużycie metalowych części silnika, jeśli nie jest wymieniany. Płyn chłodzący staje się z czasem coraz bardziej kwaśny i musi być sprawdzany za pomocą paska testowego, aby zweryfikować poziom kwasowości. Poziom pH wynoszący 10 jest dopuszczalny. Jeśli jest on niższy, należy dolać płynu chłodzącego.

Jednak płyn chłodzący w końcu się psuje i cały system musi zostać przepłukany. W ten sposób usuwa się rdzę, brud, szlam i stary płyn chłodniczy z chłodnicy, jak również z przewodów wodnych, pompy wodnej i kanałów chłodzących silnika. Zaniedbać to i jesteś patrząc na naprawy obejmujące wszystko, od wymiany chłodnicy lub pompy wody do twarzy poważnej naprawy silnika w najgorszym przypadku.

2. Pielęgnacja hamulców

Twoje opony są jedynymi elementami oddzielającymi samochód od drogi i powinny być rutynowo sprawdzane, pompowane i obracane. Zatrzymanie ciężkich maszyn rolniczych jest zadaniem układu hamulcowego, który składa się z hamulców na wszystkich czterech kołach obsługiwanych przez układ hydrauliczny. Możesz mieć hamulce tarczowe z przodu i bębnowe z tyłu lub tarczowe zarówno z przodu, jak i z tyłu (na szczęście przednie hamulce bębnowe zostały wycofane kilkadziesiąt lat temu).

Większość ekstremalnych problemów z hamulcami wynika z małych problemów, które zostały zaniedbane. Regularne sprawdzanie klocków, tarcz i przewodów hamulcowych pomoże Ci uniknąć droższych napraw, takich jak wymiana wypaczonych lub zużytych rotorów hamulcowych. Jeśli Twój samochód wymaga kompletnej pracy hamulców obejmującej klocki, wirniki, bębny, zaciski i cylindry kół, patrzysz na znacznie droższą naprawę. Nawet jeśli ceny części są rozsądne, czas poświęcony na naprawę może się sumować i to zarówno w przypadku napraw na podjeździe, jak i godzinnych napraw w warsztacie. Czas pracy może się bardzo różnić w zależności od pojazdu i konstrukcji hamulca.

Być może najgorszą rzeczą, jeśli chodzi o zaniedbanie tego problemu jest niebezpieczeństwo, jakie grozi Tobie i innym kierowcom, gdy Twój pojazd nie będzie w stanie zatrzymać się na czas. Należy pamiętać, że nie wszystkie problemy z hamulcami pojawiają się nagle. Możesz nie zauważyć, że Twój pojazd zatrzymuje się coraz dłużej, aż będzie za późno. Dlatego tak ważna jest prewencyjna konserwacja hamulców.

3. Płukanie skrzyni biegów

Skrzynia biegów wraz z silnikiem to główne części układu napędowego Twojego samochodu. Prawdopodobnie regularnie wymieniasz olej i filtr oleju. Ale co z przekładnią? Płukanie powinno być przeprowadzane w odstępach czasu określonych w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli instrukcja obsługi Twojego pojazdu mówi, że płyn przekładniowy jest "dożywotnio napełniony", nadal możesz chcieć go wymienić, w zależności od tego, jak jeździsz. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o płynach z dożywotnim napełnieniem.

Ale jeśli zaczniesz słyszeć dziwne dźwięki, masz problemy z przełączaniem biegów, napotkasz poślizg skrzyni biegów lub zauważysz jakiś inny problem, to płukanie skrzyni biegów jest koniecznością.

Wymiana lub przebudowa skrzyni biegów może kosztować kilka tysięcy dolarów. Jeśli skrzynia biegów zaczyna zachowywać się nieprawidłowo, szkody mogą być już wyrządzone. Zleć kontrolę pojazdu mechanikowi, aby ustalić, jakie działania należy podjąć w następnej kolejności.

Najważniejsze problemy z samochodem

Pilnowanie terminów przeglądów i konserwacji w instrukcji obsługi pomoże Ci uporać się z zadaniami, które mogą stać się poważnymi problemami później, jeśli je zignorujesz. To, z czym nie możesz poradzić sobie sam, powinno być oddane w ręce zaufanego mechanika.

Sprawdź wszystkie części zamienne dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat najważniejszych problemów samochodowych, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Pixabay.

Zobacz również