•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Jak grawitacyjnie odpowietrzyć hamulce

Czy wiesz, jak grawitacyjnie odpowietrzyć hamulce? Jeśli utrzymujesz swoje własne hamulce, to będziesz musiał je odpowietrzyć w pewnym momencie. Brzmi to trochę makabrycznie, ale tak naprawdę to nic innego jak spuszczenie całego starego płynu hamulcowego, aby można go było zastąpić świeżym. Oto, co musisz wiedzieć o tym, jak grawitacyjnie odpowietrzyć hamulce.

hamulec

Dlaczego warto to zrobić?

Wszystkie płyny w samochodzie wymagają uwagi od czasu do czasu. Zmieniasz olej i sprawdzasz płyn chłodzący, prawda? Cóż, trzeba odpowietrzyć hamulce, jak również, aby upewnić się, że płyn hamulcowy wykonuje swoją pracę. Pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących właściwych odstępów czasu, czy oznacza to odpowietrzanie hamulców co 20 000 mil lub co 150 000 mil. Nie jest to coś, co powinieneś pominąć, a w razie potrzeby możesz odpowietrzać hamulce częściej. Jest to dobry pomysł w każdym przypadku, gdy pracowałeś na systemie i jest szansa, że powietrze dostało się do przewodów.

Powodem, dla którego jest to ważne, jest to, że płyn hamulcowy jest higroskopijny, co oznacza, że absorbuje wodę z powietrza. Ta woda obniża temperaturę wrzenia płynu hamulcowego, a kiedy wrze, może uciec z przewodów w postaci pary. Będziesz czuć to niski płyn jako gąbczasty pedał hamulca i zobaczyć zanieczyszczenia jako czarny goo w zbiorniku płynu. Ten płyn jest żrący i może doprowadzić do wprowadzenia jeszcze większej ilości powietrza do układu, tworząc błędne koło, które zrujnuje twoje hamulce.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Upewnij się, że parkujesz swój samochód na równej powierzchni. Będziesz potrzebował podstawek podnośnikowych, aby go podnieść i zdjąć koła, a także czegoś, co ochroni twoje ręce. Płyn hamulcowy jest żrący, więc trzymaj go z dala od rąk, ubrań i lakieru lub wykończeń samochodu, ponieważ może on spowodować uszkodzenia. Upewnij się, że masz plan, aby prawidłowo pozbyć się starego płynu hamulcowego. Na przykład, można zrobić wyszukiwanie w Internecie do usuwania odpadów niebezpiecznych w swoim mieście. Nie należy go wyrzucać do kanalizacji.

Zacznij od pompy hamulcowej

Rozpocznij proces popping maski, zlokalizować pompy hamulcowej i usunąć większość, ale nie wszystkie, płynu hamulcowego z niego z baster indyka, syfon lub podobne urządzenie. Kluczem jest tu pozostawienie pewnej ilości płynu. Nie należy odpowietrzać pompy hamulcowej do sucha. Następnie dodaj świeży płyn i zakręć butelkę natychmiast po tym, aby nie dopuścić powietrza.

Przejdź do hamulców

Zacznij od hamulca znajdującego się najdalej od zbiornika. Podłącz jeden koniec małego wężyka do śruby odpowietrzającej hamulec, a drugi włóż do butelki z odrobiną czystego płynu na dnie, aby powietrze nie zostało zassane z powrotem do układu.

Teraz nadszedł czas, aby pozwolić grawitacji wykonać pracę. Otwórz śrubę odpowietrzającą i zobaczysz, że brudny płyn powoli spływa do butelki. Gdy płyn jest już czysty, wszystko jest gotowe i można przejść do następnego hamulca. Może to zająć do godziny dla każdego koła. Choć może nie jest to najszybsza praca, wysiłek jest minimalny, a większość czasu spędza się na czekaniu. Nie chcesz, aby zbiornik był suchy podczas odpowietrzania, więc uzupełniaj go między każdym kołem. Powtórz ten proces dla każdego z twoich hamulców. Gdy skończysz, uzupełnij zbiornik do pełna i załóż nakrętkę. Teraz można ponownie złożyć hamulce i ponownie zamontować koła.

To jest łatwe do grawitacji odpowietrzania hamulców. Upewnij się, że robisz to za każdym razem, gdy pracujesz przy hamulcach i wprowadzasz powietrze do układu - lub przynajmniej w zalecanych przez producenta odstępach czasu, aby utrzymać prawidłowe działanie hamulców.

Zapoznaj się ze wszystkimi częściami hamulcowymi i produktami do pielęgnacji hamulców dostępnymi w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak dbać o swoje hamulce, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr.

Zobacz również