•   Sobota, 3 grudnia 2022
Poradnik Kierowcy

Jak zaplanować podróż samochodem pełnym dzieci?

Podążaj za nami, a my poprowadzimy Cię przez kolejne kroki, aby zaplanować idealną wycieczkę z dziećmi w holowaniu.

1. Mapuj trasę.

Nikt nie lubi się zgubić, ani dorosły. Zanim wyjedziesz, upewnij się, że wiesz, dokąd jedziesz, jaka będzie pogoda na trasie i czy nie trzeba będzie zrobić objazdu, aby uniknąć budowy drogi. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze zaplanowanie przystanków gazowych.

Zwiększanie prędkości na trasie - i śledzenie jej na smartfonie, GPS lub nawet starej, dobrej jakości mapie - może zapewnić płynną jazdę dla Ciebie i Twoich dzieci.

Ponadto, gdy zapytają: "Czy jesteśmy już na miejscu", będziesz miał prawdziwą, pewną odpowiedź - w milach lub minutach! Możesz nawet pomóc im nauczyć się nowych umiejętności, przekazując im mapę i zadając to samo pytanie.

2. Wypełnij 'er up.

Oto prosta sprawa: zanim wskoczysz do samochodu, upewnij się, że zbiornik paliwa jest pełny. Ty i twoje dzieci na pewno nie chcecie utknąć na poboczu drogi, bo skończyło się wam paliwo.

Ponadto, brak paliwa może uszkodzić samochód. Gdy skończy się paliwo w samochodzie, pompa paliwowa może ulec awarii, ponieważ potrzebuje paliwa zarówno do smarowania, jak i chłodzenia.

3. Pakuj przekąski.

Nic nie czyni dzieci bardziej żwawymi niż głód. Przynieś kilka łatwych do zjedzenia przekąsek, takich jak banany, jabłka, orzechy, mieszanka szlakowa, krakersy i batoniki, aby ograniczyć apetyt dzieci. Chcesz też mieć pewność, że masz wystarczająco dużo butelkowanej wody, aby zaspokoić pragnienie wszystkich.

4. Plan na pit stopach.

Możliwe, że po drodze będziesz musiał zrobić sobie co najmniej jedną przerwę na nocnik (szczególnie jeśli pijesz dużo tej butelkowanej wody). Nie bądź wojownikiem drogowym i myśl, że możesz dotrzeć do celu bez zatrzymywania się, nawet jeśli tylko na kilka minut.

Zatrzymanie się w pit stopie nie tylko da Ci czas na odwiedzenie toalety i może złapanie kęsa do jedzenia lub zimnego napoju, ale da Ci też trochę czasu na rozprostowanie nóg i relaks. W tym samym czasie możesz napełnić zbiornik gazu i sprawdzić ogólny stan swojego samochodu - w tym ciśnienie w oponach.

5. Sprawdź ciśnienie w oponach.

Zmiany temperatury, przebiegu i ukształtowania terenu mogą spowodować, że poziom ciśnienia w oponach będzie niższy od idealnego. Jednak właściwe ciśnienie w oponach może pomóc w płynnej jeździe - nawet gdy zachowanie dzieci jest trudne dla Twojej cierpliwości.

Sprawdź, czy ciśnienie w oponach jest zgodne z zalecanym w instrukcji obsługi pojazdu i monitoruj opony przez cały czas jazdy.

Dlaczego warto sprawdzać ciśnienie w oponach więcej niż raz? Ponieważ wahania temperatury mogą również powodować wahania ciśnienia w oponach. Ogólnie rzecz biorąc, opony tracą lub zyskują 1 PSI (funt na cal kwadratowy) za każde 10 stopniowej zmiany temperatury, a zarówno niedopompowane, jak i nadmiernie napompowane opony mogą powodować problemy na drodze.

6. Załóż hamulce na tylne siedzenie.

Na długo przed wyjazdem na drogę należy ustalić podstawowe zasady dotyczące zachowania się w samochodzie. Upewnij się, że waśń rodzinna nie będzie tolerowana i poinformuj dzieci, jak sobie z nią poradzisz, jeśli tak się stanie.

Jeśli podczas jazdy wybuchnie walka wśród dzieci, opieraj się krzykom. Zamiast tego, zjedź na pobocze, kiedy będzie bezpiecznie. Zachowajcie spokój, dopóki wszyscy w samochodzie nie zamilkną. Kiedy hałas się zatrzyma, wznów jazdę.

Jeśli jesteś już na poboczu, a dzieci nadal na nim są, bezpiecznie wysiądź z samochodu i poczekaj, aż nie usłyszysz żadnej kłótni. Następnie wracajcie do samochodu i wracajcie na drogę.

Na dole: Bądźcie cierpliwi. Twój cel nadal tam będzie. Możesz przyjechać trochę później, niż myślałeś.

Aby zachęcić do harmonii w samochodzie, przypomnij dzieciom o swoich oczekiwaniach, chwal je, kiedy dobrze się zachowują i motywuj je "punktami podróży" (które po przyjeździe można wymienić na smakołyk lub zabawkę).

7. Spodziewajcie się niespodziewanego.

Niestety, nie każda podróż idzie gładko. Na drodze mogą pojawić się jakieś wyboje. Może jedno z twoich dzieci ma chorobę lokomocyjną. A może skończysz z płaską oponą.

Nie przejmuj się tym! Zamiast tego zaplanuj nieoczekiwane wydarzenie, wiedząc, do kogo zadzwonić po pomoc drogową w razie awarii samochodu, albo zamknij się w nim. Zrób również przedłużacz osłony przeciwsłonecznej dla majsterkowiczów na wypadek, gdybyś wjechał w zachód słońca na kilka godzin - Twoja skóra i oczy będą Ci wdzięczne.

A jeśli kłopoty z samochodem doprowadzą do nieplanowanego noclegu w motelu, który jest daleko od celu podróży, nie zniechęcaj się. Pomyśl o tym w ten sposób: każdy nieoczekiwany objazd to wspaniała przygoda w wykonaniu.

8. Idź na gry.

Niewiele rzeczy sprawia, że podróż drogowa przebiega szybciej niż gra w gry.

Działania związane z podróżami drogowymi mogą być tak proste, jak klasyki podróży drogowych, takie jak "I Spy" i "The License Plate Game". Przyjazny dla dzieci podcast taki jak "Wow in the World" czy "Story Pirates" to kolejny świetny sposób na zabawę całej rodziny. Chcesz przenieść go na wyższy poziom? Podkręć ulubione piosenki swoich dzieci na karaoke w samochodzie!

Jeśli wolisz ograniczyć poziom hałasu do minimum, niech Twoje dzieci zajmą się grami cyfrowymi na swoich tabletach lub smartfonach.

Którąkolwiek ścieżkę wybierzesz, postaraj się, aby jazda była jak najbardziej przyjemna. Przecież droga może być nudna bez zabawy i gier!

9. Zróbcie badanie kontrolne.

Chociaż może być dobrym pomysłem dla Ciebie i Twoich dzieci, aby zrobić badania kontrolne w gabinecie lekarskim zanim wyruszysz w drogę, to jednak mówimy tutaj o badaniu Twojego samochodu.

Zobacz również