•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Przebita opona? - Jak zmienić przebitą oponę

Przebicie opony? - Jak zmienić przebitą oponę?

19 stycznia 2015, 12:01 opony zmienić oponę przebita opona

Przebicie opony jest prawdopodobnie jedną z najbardziej uciążliwych rzeczy, jakie mogą się przytrafić podczas jazdy. Niestety, jest to również bardzo powszechne zjawisko, więc istnieje prawdopodobieństwo, że w którymś momencie życia zdarzy się taka sytuacja. Dlatego tak ważne jest, aby być przygotowanym i wiedzieć, co robić, niezależnie od tego, czy zdarzy się to jutro, za sześć miesięcy czy za 20 lat.

Jak zmienić przebitą oponę

 • Światła awaryjne - gdy tylko zorientujesz się, że masz przebitą oponę, włącz światła awaryjne, aby inne samochody zrobiły Ci miejsce. Pozostaw je włączone podczas postoju. Jeśli masz trójkątny znak ostrzegawczy, umieść go w kierunku przeciwnym do ruchu po Twojej stronie drogi.
 • Wyjąć koło zapasowe z bagażnika
 • Użyj klucza do poluzowania nakrętek w uszkodzonym kole
 • Włóż podnośnik pod samochód, aby podnieść go lekko z ziemi
 • Całkowicie zdjąć nakrętki
 • Mocno wyciągnąć koło z samochodu
 • Założyć koło zapasowe na miejsce w samochodzie
 • Ponownie nałożyć nakrętki, aby zabezpieczyć koło zapasowe
 • Ponownie opuścić samochód i zdjąć podnośnik
 • Upewnić się, że nakrętki są wystarczająco mocno dokręcone
 • Przebitą oponę włożyć z powrotem do samochodu, w którym była zapasowa
 • Wyłączyć światła awaryjne i powoli odjechać
 • Ze szczególną ostrożnością udać się do najbliższego warsztatu samochodowego w celu naprawy przez fachowca.

Uzyskaj ofertę na wymianę opon

Jak reagować w przypadku przebicia opony podczas jazdy?

Przebicie opony podczas prowadzenia samochodu może być dla Ciebie szokiem, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej Ci się to nie przytrafiło. Ważne jest, aby zachować spokój, nie panikować, ponieważ można wykonać gwałtowny ruch, który może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Staraj się nie kierować zbyt mocno ani nie hamować zbyt szybko i jak najszybciej zjedź z drogi w bezpieczne miejsce, aby się zatrzymać.

Czy jesteś gotowy?

To, że istnieje wiele alternatywnych sposobów radzenia sobie z sytuacją, nie oznacza, że nie powinieneś wiedzieć, jak to zrobić. Dla tych z nas, którzy są w stanie, umiejętność zmiany opony jest jak odbycie kursu pierwszej pomocy: miejmy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał użyć swoich umiejętności, ale mogą one zrobić różnicę w mało prawdopodobnym przypadku, gdy to zrobisz. Co by się stało, gdybyś rozbił się kilometry od domu, a w Twoim telefonie wyczerpałaby się bateria

? Istnieje mnóstwo filmów na YouTube, które mogą mówić ci przez proces krok po kroku, tak, że będziesz wiedział dokładnie, co robić, jeśli trzeba. Musisz mieć świadomość, że wszystkie samochody są różne, więc dokładny proces zmiany koła na konkretnym modelu może być nieco inny niż te pokazane w filmach, ale podstawowa zasada będzie taka sama.

Większość samochodów ma miejsce na oponę zapasową w bagażniku, ale to, że Twój samochód ma koło zapasowe nie oznacza, że jest ono w dobrym stanie. Jeśli nigdy nie miałeś sprawdzonego koła zapasowego, aby upewnić się, że jest ono zdatne do ruchu drogowego, dobrze jest poprosić kogoś, aby je obejrzał. Powinieneś również upewnić się, że wiesz dokładnie, jak uzyskać dostęp do koła zapasowego. Różne marki i modele samochodów trzymają koło zapasowe w różnych miejscach i wymagają, abyś naciskał różne przyciski lub pociągał za różne dźwignie, aby je fizycznie wyjąć. Rzuć okiem na swoje, aby upewnić się, że wiesz, jak się do niego dostać w przypadku, gdy pewnego dnia będziesz go potrzebował.

Czy powinienem sam je wymienić?

Większość ludzi, niezależnie od wieku i płci, przyznaje, że nie czułaby się pewnie zmieniając koło samodzielnie. Wiele osób obawia się, że koło po prostu odpadnie po przejechaniu kilku kilometrów i woli jechać na przebitej oponie niż ryzykować uszkodzenie reszty samochodu. Jeśli wiesz, co robić lub czujesz się pewnie, postępując zgodnie z instrukcją obsługi samochodu lub filmem online, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam zmienił oponę. Jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy lub wątpliwości, to prawdopodobnie warto pozostawić to zadanie profesjonalistom.

Co zrobić, jeśli nie masz koła zapasowego?

Nie jest już postrzegane jako konieczność zakasanie rękawów na poboczu drogi i samodzielna zmiana opony. Producenci samochodów zawsze szukają sposobów na ulepszenie swoich produktów i przeprowadzili wiele ankiet i badań rynkowych, które sugerują, że zmiana przebitej opony naprawdę nie jest atrakcyjna dla większości ludzi. Wiele nowoczesnych samochodów nie posiada koła zapasowego i zamiast niego w schowku znajduje się zestaw do naprawy opon. Coraz częściej producenci montują w samochodach opony typu "run-flat". Opony te są tak skonstruowane, aby nie dopuścić do ich opróżnienia, a w przypadku ich przebicia kierowcy mogą nadal jeździć samochodem z mniejszą prędkością przez krótki dystans, aby bezpiecznie dojechać do domu lub do mechanika. Przy zakupie nowego samochodu warto sprawdzić, jak jest on wyposażony na wypadek przebicia opony; a jeśli masz już samochód, ale nie wiesz, jakie ma wyposażenie na wypadek przebicia opony, powinieneś się o tym dowiedzieć, zanim wyjedziesz w trasę.

Jeśli przebijesz oponę

, a nie masz zapasowej, możesz spróbować użyć uszczelniacza, aby tymczasowo naprawić dziurę, jeśli możesz go znaleźć. Jeśli nie, będziesz musiał zadzwonić po pomoc drogową, która przyjedzie i wymieni oponę lub odholuje Cię do najbliższego warsztatu.

Uzyskaj oferty na wymianę opon

Jak doszło do przebicia opony?

Przebicie opony może nastąpić z wielu powodów. Najczęstszą z nich jest najechanie na coś ostrego na drodze, co po kilku obrotach koła wbija się w oponę i przebija ją. Najechanie na takie przedmioty jak gwoździe, odłamki szkła czy nawet ostre kamienie może spowodować przebicie jednej lub kilku opon. Opony mogą również zostać przebite w wyniku uderzenia w coś przy dużej prędkości. Wjechanie tyłem w chodnik lub drogowskaz może spowodować uszkodzenie opon. Może to spowodować ich natychmiastowe pęknięcie lub utworzenie słabych miejsc, które są bardziej podatne na przebicie w późniejszym czasie. Przebicie opony jest również łatwiejsze, jeśli opony są stare i bardzo zużyte.

Dlaczego nie powinieneś jeździć z przebitą oponą

Istnieje kilka powodów, dla których nie powinno się jeździć

z przebitą oponą.
 1. Po pierwsze, samochód może inaczej reagować na Twój układ kierowniczy, co może spowodować, że pojedzie on w kierunku, którego się nie spodziewałeś i może być przyczyną wypadku.
 2. Po drugie, możesz całkowicie uszkodzić oponę i zniweczyć szanse na to, że mechanik będzie w stanie ją naprawić.
 3. Po trzecie, opona może w końcu spaść z koła, które będzie wystawione na działanie warunków drogowych i może zostać poważnie uszkodzone. Wymiana koła jest znacznie większym i droższym zadaniem niż naprawa przebitej opony.

Jak naprawić przebitą oponę

Sposób naprawy przebitej opony zależy od przyczyn jej przebicia. Jeżeli opona została przebita, ponieważ była bardzo zużyta, lepiej będzie wymienić ją w całości. Jeśli opona została przebita przez ostry przedmiot, może być więcej uszkodzeń niż się wydaje. Jeśli przyczyną przebicia była kolizja, mogło dojść do znacznie większego pęknięcia, które byłoby bardzo trudne do naprawienia. Ponieważ naprawa opony nie zawsze jest prosta, lepszym pomysłem jest zabranie samochodu do mechanika, aby zasięgnąć fachowej opinii. Płaskie lub uszkodzone opony mogą w przyszłości spowodować nieprzewidziane problemy, które mogą doprowadzić do wypadku. Wykwalifikowany specjalista znacznie łatwiej wykryje takie problemy.

Uzyskaj ofertę na wymianę opon

Wszystko o oponach, wymianie opon, oponach zimowych i felgach

 • Opony, montaż opon i zmiana koła
 • Nowe opony zimowe i felgi
 • Nowe felgi lub wymiana felg
 • Co to są opony 4x4?
 • Co to są opony typu Run Flat?
 • Jakie są najlepsze marki opon samochodowych?
 • Uważaj na tanie opony zużyte na części
 • Tanie opony online
 • Przebita opona? - Jak zmienić przebitą oponę
 • Typy i rozmiary opon
 • Czy mogę mieć szersze opony w moim samochodzie?
 • Co to jest system monitorowania ciśnienia w oponach TPMS?
 • Opony przyjazne dla środowiska?
 • Co to jest geometria kół?
 • Usługi związane z geometrią kół
 • Jakie są przepisy dotyczące opon zimowych w Wielkiej Brytanii?
 • Jak sprawdzić, czy opona zimowa jest w porządku?
 • Czy Twoje opony zimowe są w dobrym stanie?
 • Oszczędzaj tysiące, gdy potrzebujesz nowych opon zimowych
 • Zmienić oponę na kole czy dwa komplety opon?

Zobacz również