•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Czy wymianę oleju należy przeprowadzić przed czy po podróży?

Zastanawiasz się, czy powinieneś wymienić olej przed czy po podróży? Nikt nie chce ryzykować problemów z silnikiem w trakcie podróży, ale nie musisz koniecznie wymieniać oleju przed wyruszeniem w drogę. Oto, co musisz wiedzieć o tym, czy powinieneś wymienić olej przed czy po podróży.

Kiedy była ostatnia wymiana oleju?

Każdy producent samochodów ma zalecane odstępy czasu, w jakich należy wymieniać olej w każdym samochodzie. Jeśli nie wiesz, co jest zalecane dla Twojego samochodu, sięgnij po instrukcję obsługi. Należy pamiętać, że jest to tylko zalecenie. Jeśli jeździsz w trudnych warunkach, gdzie jest dużo cząstek stałych w powietrzu, to będziesz chciał zachować ostrożność i wymienić olej wcześniej.

Jeśli przekroczyłeś zalecenie, zbliżasz się do osiągnięcia maksymalnej liczby kilometrów lub przekroczysz zalecenie, gdy jesteś w drodze, wymień olej przed podróżą. Lepiej zrobić to przed wyjazdem, niż ryzykować, że trzeba będzie znaleźć miejsce, gdy jesteś w nieznanym mieście.

Sprawdź olej

Nawet jeśli nie przekroczyłeś zalecanej liczby kilometrów pomiędzy wymianami oleju i technicznie rzecz biorąc nie potrzebujesz wymiany, i tak sprawdź olej. Jest to nie tylko dobry pomysł, aby wiedzieć, czy trzeba go uzupełnić, ale także pozwala zobaczyć, czy olej jest na tyle brudny, że trzeba go wymienić.

Chociaż nie będzie to doskonały bursztynowy kolor, który był, gdy był świeży, nie powinien wyglądać jak czarny goo. Jeśli olej jest bardzo ciemny lub gęsty, należy dokonać wymiany oleju przed planowaną podróżą.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Jeśli zdecydujesz, że musisz wymienić olej przed wyruszeniem w drogę, nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Chociaż jest to prosty proces, chcesz się upewnić, że wszystko jest w porządku, jeżdżąc po swoim miejscu zamieszkania przez kilka dni przed wyruszeniem w drogę. Zaplanuj wymianę oleju na około tydzień przed podróżą.

Wymiana oleju po powrocie do domu

Nie ma powodu, aby wymieniać olej tylko dlatego, że wybrałeś się w podróż. Dopóki olej wygląda na czysty i spełnia zalecenia producenta, nie musisz go wymieniać.

Dobrze utrzymany samochód gwarantuje, że Twoja podróż nie zostanie zepchnięta na boczny tor przez niespodziewane naprawy. Sprawdzenie oleju przed wyruszeniem w drogę pozwoli Ci utrzymać się na dobrej drodze do kolejnej wyprawy.

Sprawdź wszystkie produkty do wymiany oleju dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednemu z 17 000 punktów NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat wymiany oleju, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr.

Zobacz również