•   Piątek, 12 kwietnia 2024
Wiedza motoryzacyjna

Filtry powietrza 101 - Przewodnik po samochodowych filtrach powietrza dla czystszego oddychania silnika

Silnik benzynowy lub wysokoprężny potrzebuje do działania trzech rzeczy: powietrza, paliwa i ognia. Zmniejszenie lub zanieczyszczenie któregokolwiek z tych trzech składników powoduje, że silnik traci oszczędność paliwa, właściwości jezdne i osiągi. Dodatkowo, jeśli powietrze jest zanieczyszczone, żywotność silnika ulega znacznemu skróceniu. Skupiamy się na składniku powietrza, a konkretnie na utrzymaniu go w czystości i swobodnym przepływie dzięki odpowiedniemu samochodowemu filtrowi powietrza.

Wejdź do filtra

powietrzaPrzeciętny silnik może wdychać tysiące galonów powietrza na galon paliwa. To powietrze pochodzi prosto z atmosfery, co oznacza, że wnętrze silnika jest narażone na wszystkie zanieczyszczenia, błędy, wilgoć i inne zanieczyszczenia, które z nim przychodzą. Już jeden brud warty aspiryny może spowodować spustoszenie w elementach wewnętrznych silnika, powodując ich zużycie na dystansie 30 000 mil. Utrzymanie powietrza w czystości jest sprawą najwyższej wagi. Jest to jedyne zadanie filtra powietrza silnika.

Filtr powietrza jest umieszczony pomiędzy wlotem świeżego powietrza a silnikiem w skrzynce powietrznej. Większość nowoczesnych silników z wtryskiem paliwa wykorzystuje duże okrągłe rury do połączenia skrzynki powietrza z silnikiem, dzięki czemu łatwo ją znaleźć. Skrzynka może być zabezpieczona zaciskami sprężynowymi lub śrubami, ale powinny być one łatwe do usunięcia, dając dostęp do filtra.

Jest to typowy samochodowy filtr powietrza airbox. Ten konkretny pojazd to Chevrolet Silverado z 2003 roku.

Fakty o filtrach powietrzaWymiana

samochodowego filtra powietrza jest dość prosta, ale to, czym go zastąpić, nie jest. Istnieją dobre filtry, które płyną dobrze i odfiltrowują wszystkie zanieczyszczenia, a następnie są filtry śmieci, które nie. Określenie, który z nich jest lepszy może być trudne. Jest kilka czynników decydujących o wyborze filtra - materiał konstrukcyjny, filtracja i przepływ.

Większość airboxów używa sprężynowych zacisków. Filtr wygląda na czysty, ale to jest strona silnika.

Konstrukcja filtra powietrza Istnieją

trzy popularne rodzaje samochodowych filtrów powietrza - włókninowe (często papierowe, najczęstsze fabryczne), bawełniane i piankowe. Filtry "wyczynowe" dostępne na rynku wtórnym są zazwyczaj wykonane z naoliwionej gazy bawełnianej lub pianki. Filtry te są sprzedawane do pojazdów modyfikowanych i wyczynowych, ale ich skuteczność jest dyskusyjna. Większość producentów pojazdów stosuje filtry papierowe, więc w tym przewodniku po filtrach powietrza skupimy się na fabrycznych zamiennikach. Filtry papierowe mają bardzo ciasne sploty, wykorzystują papierowy element na bazie pulpy drzewnej, który jest plisowany (składany) w prosty wzór nad/od. Dzięki temu uzyskuje się dużą przestrzeń filtracyjną wewnątrz stosunkowo niewielkiej ramy.

Po wyjęciu starego filtra (po lewej) widać różnicę w czystości w porównaniu z nowym filtrem (po prawej).

Jeśli spojrzeć do wnętrza plis samochodowego filtra powietrza, można zobaczyć motyle, biedronki, wszelkiego rodzaju smakołyki!

Filtracja powietrzaTo

jest główne zadanie filtra, aby złapać brud i zanieczyszczenia przed wejściem do silnika. Przy wyborze filtra powietrza, najważniejszym czynnikiem jest poziom filtracji.

Przepływ

powietrzaFiltr powietrza o

swobodnym przepływie jest ważny, aby dostarczyć jak najwięcej powietrza do silnika. W miarę gromadzenia się zanieczyszczeń w filtrze, będzie on przepuszczał mniej powietrza.

Możesz umieścić światło za starym filtrem, aby sprawdzić, czy się zużył. W starym filtrze ledwo widać światło. To jest zatkane.

Przez filtr przechodzi tyle światła, że trzeba było przyciszyć kamerę. To jest dobre.

Największym czynnikiem w przypadku oczyszczacza powietrza jest przestrzeganie odpowiedniego harmonogramu wymiany. Typowy element papierowy powinien być wymieniany co 10-12 000 mil, podczas gdy naoliwiony element z gazy bawełnianej powinien być czyszczony i ponownie naoliwiony co 50 000 mil. Sprawdź swój filtr powietrza, aby upewnić się, że Twój silnik pracuje na najwyższych obrotach.

Sprawdź wszystkie filtry dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszego przewodnika po samochodowych filtrach powietrza, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zobacz również