•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Jak wymienić hamulce bębnowe?

Konserwacja hamulców pomaga zapewnić, że pojazd zatrzyma się całkowicie, gdy zajdzie taka potrzeba. Podczas gdy hamulce tarczowe są powszechne, w niektórych modelach nadal można znaleźć hamulce bębnowe. Jeśli Twój pojazd jest jednym z tych modeli, wiedza o tym, kiedy i jak wymienić hamulce bębnowe, pomoże Ci zachować bezpieczeństwo i zaoszczędzić pieniądze.

Jak działają hamulce bębnowe?

Hamulce bębnowe są standardowym układem hamulcowym w większości samochodów ekonomicznych i często można je znaleźć na tylnych kołach innych modeli.

Po naciśnięciu pedału hamulca, pneumatyczny płyn hamulcowy pod ciśnieniem zostaje natychmiast przepchnięty przez przewody hamulcowe do cylindra hamulcowego. Powoduje to ruch pary sprężyn w cylindrze w kierunku tłoka znajdującego się na przeciwległych końcach cylindra. Gdy każdy tłok styka się ze szczękami hamulcowymi, każda szczęka jest dociskana do bębna. Dzięki temu pojazd może się zatrzymać.

Przygotuj swoje narzędzia

Wymiana hamulców bębnowych wymaga podnośników lub podstawek podnośnikowych, klinów, szczotki drucianej, zestawu nasadek i narzędzia do regulacji hamulców bębnowych. Zalecane są okulary i rękawice ochronne. Niezbędna będzie również puszka środka do czyszczenia i odtłuszczania hamulców w aerozolu, a także części zamienne, takie jak szczęki hamulcowe.

Jak wymienić hamulce bębnowe

Z samochodu wystarczająco podniesione i klinowane w dobrze wentylowanym obszarze, upewnij się, że hamulec postojowy jest wyłączony przed usunięciem bębna hamulcowego . bęben hamulcowy. Stamtąd, po prostu wykonaj kroki przedstawione poniżej. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, należy zapoznać się z instrukcją obsługi technicznej, ponieważ poniższe kroki są instrukcjami ogólnymi:

  1. Zdjąć bęben. Aby dostać się do szczęk hamulcowych, należy zdjąć bęben. Mając koło odłożone na bok, a nakrętki mocujące umieszczone w bezpiecznym miejscu, usuń śruby mocujące lub zaciski, a następnie zsuń bęben. Jeśli jest on "zamrożony" na miejscu, lekkie uderzenie młotkiem powinno go uwolnić.
  2. Zdjąć szczęki hamulcowe. Szczęki hamulcowe są zabezpieczone sprężynami dociskowymi i powrotnymi.
  3. Wyczyść i przygotuj. Po zdemontowaniu bębna i szczęk sprawdź pozostałe części. Do usunięcia pyłu hamulcowego użyj środka do czyszczenia hamulców w aerozolu. W razie potrzeby użyj szczotki drucianej do usunięcia nagromadzonych zanieczyszczeń. Po zakończeniu pracy zastosuj środek odtłuszczający.
  4. Zamontować elementy układu hamulcowego. Pary szczęk hamulcowych składają się z pierwszej i drugiej szczęki. Szczęki wtórne są cieńsze i służą jako szczęki prowadzące. Szczęki podstawowe to szczęki prowadzące w kierunku tyłu. Obie pary szczęk hamulcowych są zabezpieczone sprężynami i odpowiednim osprzętem.
  5. Ponownie zamontować bęben hamulcowy. Jeśli bęben hamulcowy nadaje się do użytku, należy go ponownie zamontować. W przeciwnym razie należy wymienić ten element. Wsuń go na miejsce na szpilkach koła i zamocuj szczęki na piaście. Wyreguluj hamulce za pomocą specjalistycznego narzędzia do regulacji hamulców. Zamontuj koło i zabezpiecz je nakrętkami mocującymi. W tym momencie szczęki hamulcowe będą stykać się z bębnem hamulcowym. Przejdź do sąsiedniego koła i wykonaj te same czynności.
  6. Gdy pojazd znajdzie się z powrotem na twardym podłożu, wybierz się na przejażdżkę. Lekko wciśnij pedał hamulca, aby upewnić się, że jest on pewny i nie wydaje żadnych pisków ani pisków. Z czasem szczęki hamulcowe się osadzą, ale teraz hamowanie powinno być normalne. Jeśli tak nie jest, hamulce mogą wymagać odpowietrzenia lub regulacji.

Wymieniając hamulce bębnowe w swoim pojeździe, pamiętaj, aby wymieniać je parami, aby zapewnić równomierne zużycie i optymalną kontrolę.

Zapoznaj się ze wszystkimi produktami do układów hamulcowych dostępnymi w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednemu z 17 000 punktów NAPA AutoCare, w których wykonasz rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat hamulców bębnowych, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia Commons.

Zobacz również