•   Sobota, 23 września 2023
Poradnik Kierowcy

Proste wskazówki dotyczące konserwacji samochodu, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze

Bez względu na to, jak stary lub nowy jest Twój pojazd, prawdopodobnie w pewnym momencie wydasz pieniądze na naprawy samochodów. Niektóre części Twojego samochodu zużywają się podczas codziennego użytkowania, podczas gdy inne mogą ulec pogorszeniu z powodu pogody, nawyków jazdy, warunków drogowych i innych czynników zewnętrznych. Ale przy odrobinie prostej konserwacji samochodu, możesz zaoszczędzić na naprawach, a jednocześnie pomóc swojemu samochodowi przejechać dodatkowe kilometry. Oto pięć prostych wskazówek dotyczących konserwacji samochodu, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i utrzymać zdrowy silnik.

1. Zmień swój olej

Jeśli chodzi o konserwację zapobiegawczą, wymiana oleju jest jedną z najważniejszych rzeczy, które można zrobić dla swojego pojazdu. Regularna wymiana oleju ułatwia pracę silnika z maksymalną wydajnością poprzez smarowanie elementów ruchomych silnika. Brak wymiany oleju może powodować nadmierne nagrzewanie się i tarcie silnika, co może prowadzić do szybkiego zużycia niektórych części lub ich całkowitego zniszczenia.

Jak to może zaoszczędzić pieniądze: Regularna wymiana oleju może pomóc ograniczyć wiele niepotrzebnych problemów z silnikiem. Podczas gdy te naprawy silnika mogą kosztować Cię tysiące, wymiana oleju zwykle kosztuje mniej - w zależności od Twojego pojazdu, rodzaju oleju i tego, czy używasz kuponów do wymiany oleju Tires Plus.

Używaj odpowiedniego oleju do swojego pojazdu.

Poza regularną wymianą oleju, niezbędne jest stosowanie odpowiedniego oleju dla danego pojazdu. Sprawdź typ oleju zalecany przez producenta lub zapytaj technika Tires Plus o najlepszy rodzaj oleju do Twojego samochodu. Od oleju o wysokim przebiegu do syntetycznego, opony Tires Plus pomogą Ci dobrać odpowiedni olej, aby silnik pracował tak, jak powinien.

2. Dbaj o swoje opony

Kiedy nie dbasz o swoje opony, nie mogą one działać tak, jak zostały zaprojektowane. Na przykład, niewyważone opony mogą prowadzić do nieprzewidywalnej obsługi pojazdu, zauważa amerykański Departament Transportu. Utrudnione prowadzenie może wtedy spowodować uszkodzenie wielu elementów pojazdu, w tym mocowania silnika, układu zawieszenia i zespołu kół. Wszystkie te uszkodzenia są kosztowne do naprawienia! W ten sposób zapewniasz sobie bezpieczeństwo i nikt nie może tego naprawić.

Zaniedbywanie profilaktycznych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak kontrola ciśnienia, ustawienie kół, obroty opon i wyważanie, może prowadzić do nierównomiernego zużycia bieżnika, co może skrócić żywotność opon i zagrozić bezpieczeństwu na drodze.

Pomóż zapobiegać przedwczesnemu zużyciu opon, sprawdzając ciśnienie w oponach przy każdej kolejnej wizycie na stacji benzynowej i w razie potrzeby uzupełniając je zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu dotyczącymi PSI! Jeśli nie masz dostępu do manometru lub pompy powietrza w oponach, odwiedź lokalny serwis Tires Plus, aby bezpłatnie sprawdzić ciśnienie w oponach.

Dodatkowo, zaplanuj rutynowe spotkania, aby wyważyć, wyregulować i obrócić opony. Postępuj zgodnie z harmonogramem konserwacji i pamiętaj, kiedy należy zająć się oponami.

Jak to może zaoszczędzić Twoje pieniądze: Uszkodzenie zespołu koła może kosztować setki dolarów za naprawę, a wymiana amortyzatorów i wsporników może kosztować tysiące. Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach, ich wyważenie, obrót i dostosowanie do niedrogich usług serwisowych to niewielka cena, którą trzeba zapłacić, aby uniknąć tych problemów.

3. Sprawdź swój filtr powietrza

Filtr powietrza w silniku pomaga zapobiegać zasysaniu do niego zanieczyszczeń, kurzu i innych zanieczyszczeń. Ponieważ do spalenia silnika potrzebne jest połączenie czystego powietrza i paliwa, filtr zanieczyszczonego powietrza może być przyczyną kilku problemów. Jeśli filtr powietrza jest zatkany lub zbyt brudny, może on potencjalnie powodować nieprawidłowe zapłony silnika, niskie zużycie paliwa lub obniżoną wydajność. W firmie Tires Plus nasi wykwalifikowani technicy przy każdej wymianie oleju sprawdzają wizualnie filtr powietrza, dzięki czemu możesz podjąć świadomą decyzję, czy Twój samochód wymaga wymiany filtra. W końcu jesteś na miejscu kierowcy!

Jak to może zaoszczędzić pieniądze: Zainstalowanie nowego filtra powietrza jest generalnie przystępne cenowo. Jednak brak konieczności wymiany zabrudzonego filtra może kosztować tysiące dolarów, jeśli do silnika przedostaną się zanieczyszczenia i uszkodzą istotne elementy pojazdu.

4. Kontrola węży i pasów

Twój samochód posiada skomplikowaną sieć pasów i węży, z których wszystkie mają ważne zadania. Jeśli ktoś się zużyje, pęknie lub wyleci z niego wyciek, może to oznaczać katastrofę dla twojego pojazdu. Na wężach szukaj pęknięć w pobliżu punktów połączeń i miejsc, w których wąż jest zgięty. W przypadku pasów, sprawdź, czy w pobliżu krawędzi nie ma pęknięć i poczuj, że pas jest sztywny lub sztywny. Jeśli nie jesteś pewien, jak sprawdzić własne węże i pasy, odwiedź lokalny serwis samochodowy, aby dokonać bezpłatnej kontroli wzrokowej.

Jak to może zaoszczędzić pieniądze: Wymiana węża lub paska kosztuje gdzieś pomiędzy ceną wymiany oleju a ceną wymiany akumulatora, w zależności od miejsca i przeznaczenia. Jednak naprawa silnika lub skrzyni biegów z powodu niskiej ilości płynów z nieszczelnego węża może kosztować znacznie więcej. Dodatkowo, naprawa silnika z powodu luźnego lub zepsutego paska może kosztować tysiące.

5. Wykonaj rutynową kontrolę pojazdu

Sprawdzenie każdego pasa, węża i filtra w Twoim pojeździe może zająć dużo czasu. A jeśli nie wiesz, gdzie szukać lub czego szukać, możesz przegapić kilka ważnych znaków ostrzegawczych! Zamiast tego należy przeprowadzić w najbliższym warsztacie, w celu przeprowadzenia pełnej kontroli pojazdu, jedną z najlepszych, oszczędzających pieniądze konserwacji samochodu. Nasi profesjonalni technicy pomogą Ci nadążyć za zapobiegawczą konserwacją, dzięki czemu unikniesz kosztownych napraw na drodze.

Zobacz również