•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Dlaczego mój samochód śmierdzi gazem?

Czy Twój samochód pachnie jak gaz? Jeśli tak, to wymaga to natychmiastowej uwagi. Gaz jest łatwopalny, podobnie jak jego opary, więc zauważenie zapachu gazu jest czymś, co należy potraktować poważnie. Oto, co należy zrobić i kilka potencjalnych odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego mój samochód śmierdzi gazem?".

Właśnie napełniłeś zbiornik

Benzyna ma silny zapach, który ma tendencję do utrzymywania się. Jeśli właśnie napełniłeś swój samochód i czujesz zapach gazu podczas jazdy, może to być nic innego jak niewielka ilość oparów, która znalazła drogę do samochodu. Może to być również zapach na twoich rękach lub butach. Jeśli to jest problem, zapach prawdopodobnie szybko się ulotni.

Luźny korek gazu

Jeśli korek gazu nie jest zabezpieczony, możesz poczuć zapach gazu. Jest to kolejny problem do sprawdzenia, jeśli właśnie wyjechałeś ze stacji benzynowej. Jeśli korek jest zabezpieczony, a z okolicy nadal czuć zapach gazu, może być potrzebna nowy korek gazu. Należy pamiętać, że luźny korek gazu może spowodować, że kontrolka silnika check engine włącza się oprócz wytwarzania zapachu gazu.

Wycieki z wtryskiwaczy paliwa

Jeśli pytasz: "Dlaczego samochód pachnie jak gaz?" po pierwszym uruchomieniu silnika, może to być oznaką zatkanego wtryskiwacza paliwa. Może również wystąpić nieszczelność gumowych uszczelek wokół wtryskiwacza paliwa, co spowoduje wydzielanie się zapachu gazu. Należy sprawdzić wtryskiwacze, aby zobaczyć, czy trzeba wymienić uszczelki i wtryskiwacze, zbyt.

Uszkodzenie zbiornika paliwa

Problem ten jest bardziej powszechny w samochodach z początku lat 80. lub starszych, ponieważ mają one metalowe zbiorniki paliwa podatne na rdzę. Zbiorniki te są również łatwiejsze do przebicia, co może spowodować wyciek paliwa. Nowsze pojazdy mają plastikowe zbiorniki, ale nie są one odporne na problemy. Plastikowe zbiorniki nadal mogą z czasem przeciekać. Jeśli czujesz zapach gazu i widzisz plamę na ziemi pod zbiornikiem paliwa, natychmiast zleć jego sprawdzenie.

Wycieki z przewodów paliwowych

Przewody paliwowe dostarczają gaz ze zbiornika paliwa do silnika. Te metalowe i gumowe przewody mogą z czasem ulec zużyciu. Gdy to nastąpi, poczujesz zapach gazu, który powoli wycieka. Jest to dość niebezpieczne, ponieważ silnik jest gorący i nie chcesz, aby gaz kapał na gorący metal, gdzie może się zapalić. Należy to niezwłocznie sprawdzić.

To tylko kilka z powodów, dla których w Twoim samochodzie może czuć zapach gazu. Podjąć szybkie działania, aby mieć źródło zapachu zidentyfikowane i naprawione, więc nie ryzykujesz, że wyciekający gaz zaczyna się pożar.

Sprawdź wszystkie produkty do naprawy zbiornika paliwa dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z naszych 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, dlaczego Twój samochód śmierdzi gazem, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr.

Zobacz również