•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Poradnik Kierowcy

Pakujesz się? Zimowanie twojego samochodu

Zima niesie ze sobą wiele wyzwań związanych z opieką nad samochodem. Baterie giną. Opony się ślizgają i zsuwają. Olej zagęszcza się. Deszcz i śnieg sprawiają, że trudno go zobaczyć! Upewnij się, że jesteś gotowy na wszystko, co zima rzuci na Twoją drogę, stosując się do tych wskazówek, aby zimować swój samochód.

1. Wykonaj test akumulatora.

Gorące lato jest trudne dla akumulatora twojego samochodu, co sprawia, że jest on szczególnie narażony na skutki zimy. Gdy temperatura spada, substancje chemiczne znajdujące się w akumulatorze mają trudniejszy czas pracy przy pełnej mocy.

Sprawdź wytrzymałość akumulatora zanim zrobi się zimno, aby upewnić się, że nie utkniesz na drodze w mroźnych temperaturach.

Jeśli potrzebujesz nowego akumulatora, możesz zainstalować odpowiedni, aby mieć pewność, że Twój samochód działa prawidłowo, niezależnie od temperatury.

2. Wykonaj kontrolę opon.

Nasza bezpłatna kontrola pojazdu obejmuje sprawdzenie opon Twojego samochodu. Będziemy mogli sprawdzić, czy bieżnik opon jest wystarczająco głęboki, aby poradzić sobie z jazdą w zimie i podzielić się z Tobą zaletami opon zimowych.

"Zużyte opony należy natychmiast wymienić, ponieważ mają one znaczący wpływ na bezpieczeństwo" - zauważa AAA. "Testy wykazały, że opony, których bieżnik ma tylko połowę głębokości, mogą potrzebować do 6 stóp więcej, aby zatrzymać się na mokrej nawierzchni z prędkością 40 mil na godzinę, nawet przy włączonym systemie antypoślizgowym".

3. Zróbcie kontrolę oleju.

Zimą olej silnikowy Twojego samochodu musi pracować w szczytowym momencie, zwłaszcza że niskie temperatury mogą powodować gęstnienie i wolniejszy przepływ oleju.

Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych wydaje oceny dla wszystkich olejów silnikowych, np. 5W30. Im niższa jest liczba przed W (co oznacza zimę), tym lepiej olej będzie działał w chłodniejszych temperaturach. Ogólnie rzecz biorąc, olej 5W jest zalecany do użytku zimowego, ale oleje syntetyczne mogą być sformułowane tak, aby płynąć jeszcze lepiej, gdy są zimne.

4. Pióra wycieraczek zimowych.

Widoczność na drodze to śnieżny śmiech! Jadąc zimą, chcesz, aby przednia szyba była jak najbardziej przejrzysta. Specjalne pióra wycieraczek zimowych zapobiegają gromadzeniu się na nich lodu i utrudniają widoczność. Sprawdź je w serwisie Tires Plus.

Bądź przygotowany na wszystko, co zima może rzucić na Twój pojazd. Przyjdź do lokalnego warsztatu w celu wykonania wszystkich zimowych przeglądów samochodowych, od wymiany oleju po bezpłatną kontrolę akumulatora, i zapytaj technika, jakie opony są odpowiednie dla Twojego pojazdu.

Zobacz również