•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Światła drogowe vs. Światła mijania: Jaka jest różnica?

Zrozumienie świateł drogowych i świateł mijania oraz ich działania jest ważne zarówno dla bezpiecznej jazdy, jak i dla wymiany żarówek po ich przepaleniu. W zależności od marki, modelu i rocznika Twojego samochodu, jak działają te światła i ile żarówek mogą się różnić. Oto co musisz wiedzieć o światłach drogowych i światłach mijania.

Co robią?

Światła drogowe rzucają intensywne światło, które może sięgać nawet do 400 stóp bezpośrednio przed samochodem. Może to oślepić nadjeżdżających kierowców, dlatego świateł drogowych należy używać tylko w sytuacjach, w których nie będą one miały wpływu na innych kierowców. Światła mijania rzucają światło na odległość około 200 stóp, przy czym ich blask jest mniej intensywny. Wiele samochodów posiada automatyczne światła drogowe, ale starsze samochody wymagają ręcznego przełączania pomiędzy światłami mijania i drogowymi. Zawsze warto upewnić się, że oba zestawy świateł działają prawidłowo i w razie potrzeby przełączyć się na światła mijania ręcznie.

Czy są dwie żarówki?

Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojego samochodu. W większości starszych pojazdów odpowiedź brzmi: tak. Kiedyś normą było posiadanie oddzielnych żarówek dla świateł drogowych i mijania, ale większość nowoczesnych samochodów ma tylko jedną żarówkę z dwoma żarnikami po każdej stronie pojazdu, która wykonuje pracę zarówno świateł drogowych, jak i mijania. Istnieje kilka różnych typów dostępnych żarówek.

Żarówki HID i halogenowe

Wiele pojazdów wysokiej klasy i o wysokich osiągach nadal posiada dwie żarówki. W takich przypadkach, żarówka halogenowa jest używana do świateł mijania, a żarówka żarówka wyładowcza o wysokiej intensywności (HID) jest używana do świateł drogowych. Te dwie żarówki nie są wymienne. Jeśli jedna z nich się przepali, będziesz musiał wymienić ją na podobną.

Żarówki LED

Wielu producentów samochodów używa żarówek LED do świateł postojowych, kierunkowskazów i różnych innych systemów reflektorów, takich jak światła przeciwmgielne, w swoich pojazdach. Są to jedne z najbardziej energooszczędnych żarówek dostępnych na rynku, ponieważ pobierają znacznie mniej energii z systemu elektrycznego Twojego samochodu. Niektórzy producenci stosują je również w reflektorach, choć jest to mniej powszechne.

Dwa światła czy cztery?

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy masz dwa czy cztery światła, jest spojrzenie na przód samochodu. Jeśli widzisz dwa elementy reflektorów po każdej stronie, to prawdopodobnie masz oddzielne żarówki świateł drogowych i mijania. Jeśli masz tylko jeden element reflektora po każdej stronie, to najprawdopodobniej masz żarówkę z podwójnym żarnikiem. Jeśli nie jesteś pewien, wyłam instrukcję obsługi, aby uzyskać ostateczną odpowiedź.

Sprawdź wszystkie produkty z zakresu żarówek dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat świateł drogowych i świateł mijania, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr.

Zobacz również