•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Dlaczego mój samochód potrzebuje wyrównania kół?

Rutynowa konserwacja jest kluczowym elementem uzyskania najlepszych (i najbezpieczniejszych) osiągów Twojego pojazdu. Czasami jednak nie jest jasne, dlaczego niektóre usługi serwisowe są konieczne. Regulacja geometrii kół jest jedną z tych usług! Dowiedz się, dlaczego Twój samochód potrzebuje regulacji geometrii kół w ramach regularnej konserwacji i co może się stać, jeśli odłożysz tę usługę na później.

Czym jest geometria kół?

Geometria kół ma związek z zawieszeniem Twojego samochodu - skomplikowanym systemem, który mocuje karoserię pojazdu do jego kół. Jak prawdopodobnie można sobie wyobrazić, zawieszenie ma bardzo ważną pracę.

Aby Twój samochód jeździć najlepiej, zawieszenie musi być skalibrowane tylko tak, aby koła do kontaktu z drogą pod odpowiednim kątem. Po ustawieniu kół pojazdu w linii, fachowcy zapewniają, że koła uderzają o podłoże dokładnie tak, jak powinny.

Jakie są korzyści z prawidłowego ustawienia kół?

Gdy koła są wyrównane, zmniejsza się obciążenie zawieszenia i zmniejsza zużycie opon.

Ogólne doświadczenie z jazdy jest bardziej płynne, a ponadto można skorzystać z większej oszczędności paliwa.

Co najważniejsze, prawidłowo ustawione koła są znacznie bezpieczniejsze niż koła z niewłaściwą geometrią.

Co się stanie, jeśli nie ustawię swoich kół w odpowiedniej pozycji?

Jest kilka rzeczy, które mogą się zdarzyć, gdy koła są źle ustawione. Po pierwsze, prawdopodobnie zauważysz kiepskie prowadzenie samochodu ciągnącego w jednym kierunku, a nawet trzęsienie się kierownicy w rękach. Choć nigdy nie jest to dobra rzecz, złe prowadzenie może być niebezpieczne, zwłaszcza w deszczu i śniegu.

Niekorzystne warunki pogodowe sprawiają, że droga staje się bardziej śliska, co zmniejsza zdolność samochodu do hamowania i zwiększa szanse na hydroplanowanie. W połączeniu ze złym prowadzeniem pojazdu przy źle ustawionych kołach, takie warunki mogą utrudniać kontrolę nad pojazdem i unikanie wypadków, pieszych i zagrożeń na drodze.

Pomijając zwykłe ustawienie kół, można zauważyć, że opony zużywają się szybko lub nierównomiernie, co oznacza, że nie wytrzymają tak długo, jak powinny. A jeśli uderzysz w dziurę lub krawężnik, ogólne uderzenie będzie bardziej szarpiące, niż gdyby koła były prawidłowo ustawione.

Pomyślcie o tym w ten sposób: Czy kiedykolwiek walczyłeś, by zepchnąć rykoszetny wózek w dół alei sklepowej? Tak właśnie czuje się twój samochód, gdy jedziesz na źle ustawionych oponach!

Jak mogę stwierdzić, czy moje koła są źle ustawione?

Istnieje kilka różnych sposobów, aby stwierdzić, czy koła nie są prawidłowo ustawione podczas jazdy. Jednym z najbardziej oczywistych (i irytujących!) znaków jest samochód, który dryfuje na jedną stronę drogi, nawet gdy kierownica jest skierowana na wprost. Ogólnie rzecz biorąc, kierownica może po prostu czuć się inaczej niż zwykle, od poczucia wstrząsu do poczucia luzu.

Oprócz nierównomiernego zużycia bieżnika, opony mogą również zacząć piszczeć. Większość kierowców zna swój samochód jak własną kieszeń, a te małe zmiany w prowadzeniu mogą sygnalizować, że nadszedł czas na wyrównanie.

Nie jesteś pewien, czy Twój samochód potrzebuje wyrównania? Większość samochodów może skorzystać z regulacji geometrii kół przynajmniej raz w roku. Sprawdź geometrię kół w lokalnym warsztacie.

Zobacz również