•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

7 zadań przejściowej pielęgnacji samochodu na jesień

Podobnie jak wiosna, jesień stanowi mile widziane przejście między znacznymi wahaniami temperatury latem i zimą. Skrajne temperatury są trudne dla każdego pojazdu, wpływając na sposób jego uruchamiania i działania. Teraz nadszedł czas, aby przygotować samochód do chłodniejszej pogody, wykonując następujące zadania związane z przejściową pielęgnacją samochodu.

1. Zacznij od świateł.

Późne modele samochodów mają więcej świateł niż kiedykolwiek. Istnieje prawdopodobieństwo, że jedna lub więcej żarówek przepaliło się od czasu ostatniego sprawdzenia samochodu. Sprawdź światła wewnętrzne na własną rękę, oprócz niektórych świateł zewnętrznych, w tym reflektory i kierunkowskazy. Jednak, aby sprawdzić, czy światła hamowania działają, będziesz potrzebował pomocnika. Wiele żarówek wokół samochodu można dość łatwo wymienić.

2. Sprawdź opony.

Opony powinny być wymieniane zgodnie z harmonogramem podanym w instrukcji obsługi pojazdu. Sprawdź każdą oponę pod kątem zużycia - jeśli wskaźniki zużycia bieżnika są widoczne, wymień je parami lub w kompletach, aby zapewnić równomierne zużycie. W przypadku wymiany tylko dwóch opon, nowy komplet zawsze montuje się na tylnej osi. Nie zapomnij sprawdzić stanu koła zapasowego i upewnij się, że sprzęt do zmiany opony jest na miejscu.

3. Wymienić zużyte pióra wycieraczek.

Pióra wycieraczek są podatne na powstawanie smug i zamglenia podczas opadów deszczu lub śniegu. Jeśli masz problemy z widocznością drogi, czas na nowe.

4. Sprawdź swoje hamulce.

Nadmierny pył hamulcowy na kołach jest jednym z sygnałów, że klocki hamulcowe są zużyte i wymagają wymiany. Inną oznaką jest piszczenie hamulców. Sprawdzaj hamulce za każdym razem, gdy zmieniasz opony, a zajmiesz się oboma zadaniami jednocześnie.

5. Podnieś maskę.

Sprawdź wszystkie płyny, aby zweryfikować ich wystarczający poziom i czystość. W razie potrzeby wymień olej silnikowy i filtr oleju - podobnie z płynami przekładniowymi i hamulcowymi.

Sprawdź również układ chłodzenia. Jeśli przewody są popękane, spuchnięte lub suche, wymień je w razie potrzeby. Przepłucz układ chłodzenia zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi.

6. Sprawdź akumulator.

Będąc pod maską, sprawdź akumulator. Akumulator Twojego samochodu dostarcza energię elektryczną do pojazdu. Gdy jest sprawny, samochód uruchamia się, umożliwiając jazdę. Jednak w czasie mrozów akumulator może się nie uruchomić, zwłaszcza jeśli jest starszy. Źle działający akumulator może uszkodzić układ ładowania lub rozrusznik, co jeszcze bardziej pogłębi problem. Do sprawdzenia akumulatora należy użyć multimetru; jeśli przy niepracującym silniku zarejestruje on wartość 12,6 lub wyższą, to znaczy, że jest sprawny. Na koniec należy sprawdzić, czy połączenia i kable są czyste i szczelne; w razie potrzeby należy je wymienić.

7. Na koniec sprawdź działanie nagrzewnicy i odmrażacza.

Podkręć nagrzewnicę, aby upewnić się, że przez otwory wentylacyjne przepływa strumień ciepłego powietrza. Ustawić układ na odszranianie, aby sprawdzić, czy szyby otrzymują wystarczającą ilość powietrza do oczyszczenia. Jeśli przedni odmrażacz nie działa, może wystąpić wiele problemów, w tym zablokowany przycisk, zatkany wlot lub wylot świeżego powietrza, niewystarczająca ilość płynu zapobiegającego zamarzaniu, wadliwy termostat lub uszkodzony rdzeń nagrzewnicy. Osobno należy sprawdzić tylny odmrażacz - jeśli nie działa, to może być uszkodzona kratka lub wypustki albo może być konieczna wymiana bezpiecznika.

Przygotuj się do zimy

Po wykonaniu tych siedmiu zadań związanych z przejściową pielęgnacją samochodu, pozostaje jeszcze jedna sprawa do załatwienia: stan samochodowego zestawu awaryjnego. Sprawdź, czy wszystko w nim jest, w tym kable, flary, narzędzia i uzupełnij poszczególne elementy w razie potrzeby.

Sprawdź wszystkie części zamienne dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat przejściowej pielęgnacji samochodu, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr.

Zobacz również