•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Poradnik Kierowcy

Jak używać napędu na 4 koła jak profesjonalista

Wiesz, że twój samochód ciężarowy lub SUV ma napęd na cztery koła (4WD), ale czy wiesz jak go używać? Nadszedł czas, aby jak najlepiej wykorzystać swoją jazdę i dobrze się przy tym bawić! Kiedy wiesz, jak korzystać z napędu 4WD, możesz jeździć w najtrudniejszych warunkach drogowych i terenowych, od głębokiego śniegu po strome góry.

4 koła mocy

Zanim wjedziemy dalej na 4WD, wyjaśnijmy najpierw, co to jest.

Napęd na cztery koła, znany również jako 4×4, umożliwia wszystkim czterem kołom pojazdu uzyskanie mocy z silnika (zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin), poprawiając w ten sposób trakcję i sterowność. Inne pojazdy mają napęd na przednie lub tylne koła, co oznacza, że moc przekazywana jest na przednie lub tylne koła.

Napęd na cztery koła jest na ogół idealny na nierówne drogi, zaśnieżony teren i inne scenariusze off-roadingu. Zazwyczaj tylko entuzjaści off-roadingu potrzebują napędu na 4 koła, chociaż napęd na 4 koła może pomóc w ciężkim holowaniu i ciągnięciu.

Pojazd wyposażony w napęd na 4WD oferuje zazwyczaj trzy tryby jazdy: 4H, 4L i Auto. Oto kiedy powinieneś - i nie powinieneś korzystać z tych trybów.

4H (High)

Gdy system 4WD jest ustawiony na 4H, można jeździć szybko, ale nie za szybko. Większość producentów samochodów sugeruje utrzymanie prędkości na poziomie 55 MPH lub niższym. Przy prędkości 4H zyskujesz większą trakcję na oblodzonych, zaśnieżonych, błotnistych i skalistych drogach.

Na przykład, jeśli jedziesz pokrytą śniegiem drogą, która prowadzi do ośrodka narciarskiego, być może zechcesz zmienić bieg na 4H. Zazwyczaj przełączasz się na tryb 4H częściej niż 4L.

4L (Niski)

W trybie 4L należy zwalniać, a nie przyspieszać. Skręć w tryb 4L, gdy próbujesz wydostać pojazd z trudnego miejsca, na przykład poruszając się po wyjątkowo błotnistym dnie potoku, poruszając się w górę i w dół formacji skalnych, rozpryskując się w wodzie lub poruszając się po ciężkim piasku. Pomyślcie o tym w ten sposób: Kiedy potrzebujesz maksymalnej trakcji i mocy, niski i stabilny wygrywa wyścig!

Auto (Automatyczne)

Tryb Auto zapewnia hybrydę napędu na cztery koła i napędu na dwa koła.

Po wybraniu opcji Auto 4WD pojazd automatycznie przełączy się z napędu 2WD na napęd 4WD, gdy zajdzie taka potrzeba. W trybie 2WD pojazd będzie wysyłał energię do przednich lub tylnych kół. Jeśli system wykryje warunki drogowe wymagające napędu na 4 koła, np. śliskie, zdradliwe zbocze, automatycznie przełączy się na napęd na 4 koła. Moc jest następnie przekazywana do wszystkich czterech kół, na przemian na przednią i tylną oś, aby dostosować się do warunków jazdy.

Zasady jazdy z napędem 4WD Road

Główna zasada drogi 4WD? Użyj jej albo ją stracisz. Twój system 4WD pogorszy się, jeśli przez dłuższy czas będzie nieużywany. Uszczelki wyschną, a koła zębate będą się kleić. Włączaj swój napęd 4WD co kilka miesięcy, aby utrzymać go w stanie gotowości do pracy.

  • Nie używaj silnika 4WD na suchej nawierzchni.
  • Unikaj włączania napędu 4WD podczas jazdy po płaskich, suchych nawierzchniach drogowych. Wraz z układem napędowym dojdzie do uderzenia.
  • Pojazd z napędem 4WD nie pomaga w hamowaniu. Bądź ostrożny! Podczas hamowania na zakrętach z napędem 4WD nie uzyskasz zdolności hamowania ani stabilności.
  • Jazda z napędem 4WD często przyczynia się do nadmiernego zaufania do kierowców i może prowadzić do wypadków.
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta pojazdu dotyczącymi jazdy z napędem 4WD.
  • Niewłaściwe użycie napędu 4WD może spowodować pęknięcie przednich osi, zerwanie przekładni różnicowej i rozerwanie obudowy dyferencjału (dyferencjały nadają moc Twoim kołom i pozwalają im obracać się z różnymi prędkościami). Aby uzyskać wskazówki dotyczące napędu 4WD związane z konkretną marką/modellem, zapoznaj się z podręcznikiem użytkownika.
  • Proces włączania i wyłączania napędu 4WD różni się w zależności od pojazdu.

Zachowaj swój SUV lub pickup w formie gotowej do walki na 4WD z regularną konserwacją i naprawami w lokalnym warsztacie.

Zobacz również