•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Lista kontrolna jesiennej konserwacji samochodu

Jeśli mieszkasz w części kraju, w której panują niskie temperatury, wiesz, że zima może być katorżniczym okresem dla Twojego samochodu. Właściwa konserwacja samochodu może zapewnić pewną ochronę, a czas na rozpoczęcie tej czynności jest jesienią. Oto lista kontrolna konserwacji samochodu, która pomoże Ci zapewnić mu niezbędne wsparcie, zanim jesień ustąpi miejsca zimie.

1. Sprawdź opony

Opony zapewniają Twojemu samochodowi trakcję, której potrzebuje do bezpiecznego podróżowania. Opony, które są zużyte lub niedopompowane mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, a także pogorszyć osiągi pojazdu i obniżyć zużycie paliwa.

Zacznij od sprawdzenia głębokości bieżnika opon za pomocą głębokościomierza. Jeśli bieżnik ma 4/32 cala lub mniej, warto wymienić oponę.

Następnie należy sprawdzić ciśnienie w oponach za pomocą miernika. Upewnij się, że ciśnienie w każdej oponie jest zgodne z zaleceniami podanymi na wewnętrznej stronie ościeżnicy drzwi samochodu.

Warto również zastanowić się, czy obecne opony są najlepsze do tego zadania. Czy mieszkasz w części kraju, w której zimą temperatura regularnie spada poniżej 45 stopni Fahrenheita? Jeśli tak, być może będziesz chciał zmienić swoje obecne opony na zimowe. Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność niż opony całoroczne na lodzie, błocie pośniegowym i mocno ubitym śniegu.

2. Sprawdź pióra wycieraczek i płyn do spryskiwaczy

Wycieraczki utrzymują szybę przednią wolną od opadów, dzięki czemu można zachować odpowiednią widoczność. Jeśli pióra wycieraczek są zużyte, nie będą w stanie wykonywać swojej pracy.

Sprawdź stan piór, włączając wycieraczki i spryskiwacz. Wycieraczki powinny pozostawić przednią szybę czystą. Jeśli są smugi lub smugi, ostrza mogą wymagać wymiany.

Sprawdź płyn do spryskiwaczy, gdy jesteś na to. Jeśli masz obecnie letnią mieszankę, wymień ją na zimową, która jest odporna na zamarzanie.

3. Sprawdź nagrzewnicę

W ciepłe dni nie myślisz o nagrzewnicy samochodowej, ale gdy nadejdzie zima i będziesz musiał podnieść temperaturę w kabinie, będzie ona najważniejsza.

Włącz nagrzewnicę, aby upewnić się, że działa tak, jak powinna. Jeśli dmucha zimnym, a nie gorącym powietrzem, możesz mieć do czynienia z problemem, takim jak zatkany rdzeń nagrzewnicy lub uszkodzona pompa wodna. Sezon jesienny to dobry czas, aby zadbać o wszelkie niezbędne naprawy w tym obszarze.

4. Nie zapomnij o hamulcach

Będziesz potrzebował swoich hamulców bardziej niż kiedykolwiek, gdy będziesz podróżował po oblodzonych drogach. Pamiętaj, aby sprawdzić układ hamulcowy w warsztacie samochodowym. Kontrola ta powinna obejmować wirniki, okładziny hamulcowe i bębny.

5. Nie zapomnij o akumulatorze

Mroźna pogoda może nadwyrężyć akumulator Twojego samochodu, dlatego ważne jest, aby w sezonie zimowym wjechać na drogę ze zdrowym akumulatorem pod maską. Przyjrzyj się połączeniom akumulatora, aby upewnić się, że są bezpiecznie zamocowane i wolne od korozji. Jeśli Twój akumulator ma więcej niż trzy lata, rozważ jego wymianę przed nadejściem zimy.

6. Sprawdź płyn chłodzący

Płyn chłodzący silnik pomaga zapobiegać zamarzaniu silnika samochodu. Jeśli poziom płynu chłodzącego nie sięga linii "Full" z boku zbiornika, poświęć kilka minut, aby go uzupełnić.

Zimowa pogoda może wystawić Twój samochód na próbę, ale stosując się do powyższych wskazówek, możesz mieć pewność, że Twój pojazd jest w dobrej kondycji na nadchodzące zimne dni.

Sprawdź wszystkie produkty do konserwacji samochodów dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat jesiennej konserwacji samochodu, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Unsplash.

Zobacz również