•   Sobota, 20 kwietnia 2024
Poradnik Kierowcy

Jak budżetować konserwację i naprawy samochodów

Czy to napełnianie baku paliwa, płacenie za ubezpieczenie samochodu, czy też naprawianie czegoś, posiadanie samochodu może kosztować sporo pieniędzy. W rzeczywistości, NerdWallet informuje, że posiadanie samochodu jest dla większości ludzi drugim co do wielkości miesięcznym wydatkiem (po mieszkaniu).

Wiedza o tym, jak zaplanować budżet na konserwację i naprawy samochodów, może w znacznym stopniu przyczynić się do utrzymania kosztów - i stresu - pod kontrolą. Oto kilka sposobów podejścia do budżetu na utrzymanie samochodu, w tym kilka średnich cen utrzymania samochodu, dzięki czemu można dostać się tam, gdzie trzeba iść za mniej.

Jak zaplanować budżet na konserwację samochodu

Każdy, kto prowadzi starszy samochód, prawdopodobnie powie, że koszty utrzymania rosną tylko w miarę upływu czasu.

Mimo, że kuszące może być oszczędzanie pieniędzy poprzez unikanie podstawowych czynności konserwacyjnych, takich jak wymiana oleju czy obracanie się opon, odkładanie regularnego serwisowania pojazdu może prowadzić do większych uszkodzeń i większych wydatków w dół drogi. Ponadto, budżetowanie wydatków na samochód nie tylko pomaga oszczędzać portfel, ale również daje spokój ducha.

Oto jak możesz zbudować budżet na utrzymanie samochodu jak profesjonalista:

1. Skorzystaj z gwarancji i bezpłatnej konserwacji

Przy zakupie nowego samochodu, producent czasami obejmuje bezpłatną konserwację przez kilka pierwszych lat jego posiadania. Upewnij się, że wiesz o takich transakcjach przed upływem okresu bezpłatnej konserwacji.

Jeśli Twój samochód nie jest nowy lub Twój okres bezpłatnej konserwacji dobiegł końca, udaj się do Tires Plus! Zapewniamy nie tylko usługi, których potrzebujesz, ale także gwarancje na naprawy i serwis, które pomogą Ci zachować spokój ducha. Skorzystaj z bezpłatnej gwarancji na takie usługi jak wymiana akumulatora i obroty opon oraz dożywotniej gwarancji na takie części jak klocki i klocki hamulcowe, amortyzatory i wsporniki oraz części układu kierowniczego i zawieszenia.

2. Zapoznaj się z konkretnymi potrzebami Twojego samochodu

Zbierz dokumentację dotyczącą konserwacji z ubiegłego roku, w tym rachunki i wyciągi z kart kredytowych, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju regularnej konserwacji potrzebuje Twój samochód, jak często i ile kosztuje. Oblicz całkowity koszt utrzymania w ciągu ostatniego roku i podziel tę liczbę przez 12, aby uzyskać szacunkowe miesięczne koszty utrzymania.

Na przykład, jeśli w ostatnim roku wydałeś 1000 zł na wymianę oleju, wymianę filtrów powietrza, nowe opony i inne prace konserwacyjne, powinieneś co miesiąc odkładać trochę gotówki na swój samochód. Jest to dobra kwota wyjściowa, ale na wszelki wypadek prawdopodobnie będziesz chciał odkładać więcej pieniędzy miesięcznie!

Należy pamiętać, że potrzeby Twojego samochodu zależą od wielu czynników, takich jak częstotliwość jazdy, sposób użytkowania pojazdu, jego wiek i przebieg oraz historia napraw. Zazwyczaj im więcej kilometrów i lat na samochodzie, tym częściej będzie on wymagał konserwacji. Zawsze warto zapoznać się z zalecanym harmonogramem konserwacji konkretnej marki i modelu.

3. Dostosuj swój budżet do swojej obecnej sytuacji

Weź swoją wartość bazową z zeszłorocznych wydatków i dostosuj ją do aktualnego stanu swojego samochodu. Jeśli masz starszy samochód i wiesz, że wkrótce będzie wymagał obszernych napraw, rozważ podwojenie, a nawet potrojenie kwoty, którą oszczędzasz każdego miesiąca.F

Z drugiej strony, jeśli Twój pojazd był ostatnio poddawany wielu naprawom i jesteś dość pewny, że nie będziesz musiał wydawać zbyt wiele w najbliższej przyszłości, możesz być w porządku trzymając się tego numeru bazowego (lub tylko trochę więcej), który obliczyłeś wcześniej.

4. Utwórz fundusz alimentacyjny

Załóż nowe konto oszczędnościowe lub dodaj do istniejącego, mając na uwadze, że część tego funduszu przeznaczona jest tylko na wydatki związane z samochodem. Nie należy zasilać tego funduszu, chyba że jest on przeznaczony wyłącznie na konserwację i naprawę samochodu. Trzymaj się zaplanowanej kwoty, którą zdecydujesz się dodać każdego miesiąca.

Zastanów się nad zautomatyzowaniem miesięcznego przelewu z konta czekowego na konto oszczędnościowe, abyś mógł go ustawić i zapomnieć o nim. Mając swoje fundusze na miejscu, możesz spać spokojnie wiedząc, że masz środki na utrzymanie swojego samochodu.

Zobacz również