•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Używasz swojego hamulca postojowego na złej drodze?

Jeśli prowadzisz manualną skrzynię biegów, użycie hamulca postojowego w celu zabezpieczenia samochodu przed przetoczeniem nie jest opcjonalne. Jednak w przypadku jazdy automatycznej może się wydawać, że hamulec postojowy jest przeznaczony tylko do jazdy w ekstremalnych warunkach, np. przy stromym nachyleniu lub śliskim podjeździe, stąd alternatywna nazwa "hamulec bezpieczeństwa".

Prawda jest taka, że wielu kierowców nie wie, jak prawidłowo używać swojego hamulca bezpieczeństwa. Jeśli nie angażujesz swojego za każdym razem, gdy parkujesz, możesz być jednym z nich.

Wiemy, że może to być hamowanie, więc oto dlaczego powinieneś używać swojego e-brake'u za każdym razem, gdy parkujesz!

Co to jest hamulec postojowy?

Twój hamulec postojowy to albo klamka, albo przycisk uruchamiający awaryjny układ hamulcowy. Układ ten działa niezależnie od układu hamulcowego twojej skrzyni biegów. Pierwotnie ten wtórny mechanizm hamulcowy miał na celu zatrzymanie pojazdu w przypadku awarii głównego układu hamulcowego. Obecnie służy on przede wszystkim do utrzymania pojazdu na miejscu w czasie postoju.

Jak działa hamulec postojowy?

Po włączeniu hamulca postojowego tarcze wewnątrz tylnych kół, zwane szczękami hamulca postojowego, rozszerzają się i dociskają do wewnętrznej części koła, zapobiegając obracaniu się opon i zatrzymując samochód przed toczeniem się.

Aby prawidłowo używać hamulca postojowego, należy zapoznać się z instrukcją obsługi i wykonać następujące cztery proste czynności.

  1. Całkowicie wcisnąć pedał hamulca. Włączyć hamulec postojowy, pociągając za dźwignię lub naciskając przycisk ((P)). Ustawić samochód w pozycji "parking". Zwolnić pedał hamulca.

Uruchamiając hamulec elektroniczny przed zmianą biegu na "parkowanie", pozwalasz hydraulicznemu układowi hamulcowemu wykonać pracę i odciążyć przekładnię!

Dlaczego muszę używać mojego hamulca postojowego?

Kiedy zaparkujesz samochód, zapadka parkingowa w kształcie młotka zwalnia się w jednym z rowków w skrzyni biegów, aby nie dopuścić do skrętu. Jeśli nie używasz hamulca postojowego, ten mały trzpień jest wszystkim, co powstrzymuje 2-tonowy pojazd przed skręceniem bez Ciebie.

Gdy nie korzystasz z hamulca postojowego, skrzynia biegów i zapadka postojowa powodują niepotrzebne obciążenie. Obciążenie to może spowodować zużycie zapadki i skrzyni biegów o wiele szybciej niż zamierzał to producent, co może doprowadzić do kosztownych napraw i narazić pojazd na ryzyko przetoczenia się jak wózek na zakupy. Zaciągnięcie hamulca postojowego pomaga utrzymać pieniądze w kieszeni i samochód na swoim miejscu!

Kiedy powinienem używać swojego hamulca postojowego?

Wiedza, kiedy należy używać hamulca postojowego, jest prosta. Wystarczy zadać sobie jedno pytanie: "Czy ja stawiam swój samochód na parkingu?" Jeśli odpowiedź brzmi "tak", pociągnij za dźwignię (lub naciśnij ten przycisk), niezależnie od tego, czy napełniasz pompę, czy parkujesz na pagórkowatym podjeździe znajomego.

Nazwa "hamulec bezpieczeństwa" mogła cię kiedyś wprowadzić w błąd, ale teraz wiesz, że twój hamulec postojowy nie tylko powstrzymuje twój samochód od ruchu. Oszczędza on również skrzynię biegów przed niepotrzebnym zużyciem. Ze względu na samochód i portfel zawsze włączaj hamulec postojowy.

Nie używałem swojego hamulca postojowego. Powinienem się martwić?

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje hamulce lub skrzynia biegów są zużyte z powodu lat niewłaściwego używania e-hamulca, uważaj na częste problemy z hamowaniem. Zwróć również uwagę na to, czy twój samochód toczy się do przodu czy do tyłu o ponad kilka cali, gdy go zaparkujesz. Jeśli tak się stanie, istnieje szansa, że zapadka parkowania lub skrzynia biegów są zużyte.

A gdy tylko zauważysz, że samochód nie zatrzymuje się tak jak kiedyś, zatrzymaj się do najbliższego warsztatu.

Zobacz również