•   Piątek, 12 kwietnia 2024
Wiedza motoryzacyjna

Jak często należy wymieniać płyn w skrzyni biegów?

Jak często powinieneś wymieniać płyn przekładniowy? Chociaż niektórzy producenci zalecają wymianę co 30 000 mil, inni twierdzą, że można to robić dłużej. Niektórzy twierdzą nawet, że płyn przekładniowy jest dobry na 100 000 mil lub więcej. Ale czy tak jest?

Jak często wystarczy?

Instrukcja obsługi pojazdu zawiera listę przebiegów, przy których powinna nastąpić wymiana płynu przekładniowego. Będzie ona również zalecać płyn do automatycznej skrzyni biegów, którego powinieneś używać, a także doradzi Ci, jaki maksymalny dystans powinieneś pokonać pomiędzy wymianami płynu do automatycznej skrzyni biegów.

Warunki mogą się różnić

Jednakże, nawet w instrukcji obsługi właściciela, jest mało prawdopodobne, aby znaleźć jedną twardą i szybką regułę dotyczącą liczby mil, które można przejechać, zanim będzie potrzebna wymiana płynu przekładniowego. Bardziej prawdopodobne jest, że znajdziesz dwie lub trzy liczby podzielone według warunków jazdy, takie jak "normalne", "umiarkowane" i "ciężkie".

"Normalne" to mieszanka różnych rodzajów jazdy przy niewielkim obciążeniu. "Umiarkowana" może obejmować więcej zatrzymywania się i ruszania. Jeśli dużo jeździsz w trybie stop-and-go w ekstremalnym klimacie (gorącym, zimnym, suchym lub zakurzonym), a do tego holujesz przyczepę, może to należeć do kategorii "ciężkiej". Jazda w trudnych warunkach będzie prawdopodobnie wymagała szybszej i częstszej wymiany płynu przekładniowego przez cały okres eksploatacji pojazdu.

Oto dlaczego

Płyn do automatycznej skrzyni biegów działa zarówno jako środek smarny, jak i chłodzący dla wewnętrznych części automatycznej skrzyni biegów. Pomaga utrzymać płynną i precyzyjną zmianę biegów. Płyn chłodzi poprzez pochłanianie ciepła podczas przepływu przez skrzynię biegów. Ale jak wszystkie substancje chemiczne, z czasem płyn do automatycznej skrzyni biegów zaczyna się psuć. W miarę tego procesu traci swoje właściwości chłodzące i smarujące.

Płyn do automatycznej skrzyni biegów nie tylko zatrzymuje ciepło; zatrzymuje również zanieczyszczenia i cząstki stałe. Im dłużej płyn jest pozostawiony, tym więcej zanieczyszczeń się gromadzi, co może spowodować, że płyn stanie się bardziej ścierny niż smarujący. Takie warunki mogą prowadzić do przedwczesnego zużycia elementów automatycznej skrzyni biegów i skrócenia żywotności pojazdu. Jeśli problem pozostanie nierozwiązany przez zbyt długi czas, możesz stanąć w obliczu dużego rachunku za naprawę lub wymianę skrzyni biegów.

Nie może więc dziwić, że wielu świadomych konserwacji właścicieli stosuje zalecenie "ostre" jako punkt odniesienia. W końcu, kupowanie płynu do automatycznej skrzyni biegów częściej niż zaleca instrukcja obsługi może być tanim ubezpieczeniem przed większymi problemami na drodze.

Sprawdź wszystkie produkty z zakresu płynów do automatycznych skrzyń biegów dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednemu z 17 000 punktów NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak często należy wymieniać płyn przekładniowy, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia Commons.

Zobacz również