•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Poradnik Kierowcy

Sprawdź te 5 rzeczy w Twoim samochodzie po długiej podróży.

Po długiej podróży jest mnóstwo rzeczy do zrobienia - sterty brudnego prania, dużo nadrabiania zaległości w spaniu i nie zapomnij o artykułach spożywczych! Ale nie daj się tak wciągnąć w rutynę, że zaniedbujesz prawdziwą jazdę, której używasz do dojazdów do pracy i przejazdów przełajowych. Jeśli zaczynasz listę obejmującą "co robić po długiej podróży", upewnij się, że wcisnąłeś tam te niezbędne rzeczy do konserwacji samochodu!

Konserwacja samochodu po podróży

1. Sprawdź ciśnienie w oponach.

Jeśli nie sprawdziłeś ciśnienia w oponach w trakcie jazdy, zrób to po powrocie na podjazd. Temperatura powietrza, przebieg i prędkość mogą powodować wahania ciśnienia w oponach. Z kolei niedopompowane opony mogą zwiększać zużycie gazu przez samochód, powodować rozwarstwienie bieżnika, a nawet zwiększać ryzyko wydmuchnięcia opony. Przepełnione opony mogą powodować nierównomierne zużycie bieżnika, pogarszać bezpieczeństwo samochodu (np. ABS), a także zwiększać ryzyko wydmuchiwania. Sprawdzanie (i pompowanie) ciśnienia w oponach zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę integralności opon i bezpieczeństwa jazdy.

2. Sprawdzić zużycie bieżnika opony.

Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest zgodne z zaleceniami producenta, a następnie sprawdź głębokość bieżnika opony! Ogólnie rzecz biorąc, aby spełnić większość wymagań dotyczących kontroli, głębokość bieżnika opony musi wynosić co najmniej 3/32 cala. Minimalna głębokość bieżnika może być jednak wyższa, w zależności od przepisów prawa, warunków drogowych i rodzaju opon. Dodatkowo, głębsze bieżniki muszą zapewniać maksymalną trakcję w błotnistym, zaśnieżonym i śliskim terenie. Aby sprawdzić głębokość bieżnika opon, postępuj zgodnie z tymi prostymi instrukcjami, aby wykonać test za grosze - trwa on mniej niż pięć minut i nie będzie Cię kosztował ani centa!

3. Sprawdźcie hamulce.

Hamulce są niezbędne dla twojego bezpieczeństwa na drodze! Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego informuje, że złe hamulce są czynnikiem wpływającym na 22% wypadków związanych z częściami pojazdów. Jazda na długich dystansach, wraz z korozją, zanieczyszczeniami drogowymi i starzeniem się, może powodować zużycie elementów układu hamulcowego, narażając Ciebie, Twoich pasażerów i innych kierowców na niebezpieczeństwo! Pomóż swoim hamulcom zapewnić sobie bezpieczeństwo, sprawdzając je przy każdej wymianie oleju, a także przed i po zakończeniu jazdy. Zatrzymaj się u lokalnej firmy Tires Plus, aby dokonać bezpłatnej kontroli hamulców już dziś.

4. Wejdź na kontrolę płynów.

Ostatnio Twój samochód ciężko pracuje - zapewnia Tobie i Twojej sławie przytulność podczas podróży, zabiera Cię z punktu A do punktu B, a nawet znosi kłótliwe rodzeństwo na tylnym siedzeniu! Dodatkowe wykorzystanie funkcji Twojego samochodu podczas jazdy na długich dystansach może wyczerpać jego niezbędne płyny, takie jak płyn chłodzący, olej silnikowy i płyn do wycieraczek.

Odwiedź lokalną stację Tires Plus, a nasi eksperci sprawdzą poziom płynów w Twoim samochodzie - jest to część bezpłatnej kontroli, którą otrzymasz przy każdej wymianie oleju!

5. Pobierz wymianę oleju.

Czy powinieneś wymienić olej po podróży? Zdecydowanie, może! Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów w twoim samochodzie. Smaruje i czyści ruchome części silnika, pomagając im przetrwać dłużej i działać optymalnie.

W zależności od harmonogramu konserwacji zalecanego przez producenta samochodu, dodatkowy przebieg po jeździe może skrócić czas pomiędzy typowymi interwałami wymiany oleju. Nie zwlekaj jednak z wymianą oleju do następnego miesiąca - pominięcie wymiany oleju może spowodować przegrzanie silnika, obniżenie jego wydajności, wypaczenie części ruchomych, a w końcu doprowadzić do całkowitej awarii silnika.

Jak powiedział Gene Kranz z NASA, "Awaria nie wchodzi w grę!" Planuj sukces z konwencjonalną lub syntetyczną wymianą oleju w Tires Plus. Otrzymasz nowy filtr oleju, świeży olej silnikowy oraz bezpłatną 19-punktową kontrolę, podczas której nasi technicy sprawdzą wzrokowo wszystko, od piór wycieraczek po ładowanie akumulatora.

My polecamy, Ty decydujesz!

Bez względu na to, czy wracasz do domu po długiej podróży, czy też wracasz do domu po przejechanej drodze, technicy mają Twoje plecy i Twój silnik. Przyjedź do najbliższego serwisu samochodowego, aby przeprowadzić kompleksową kontrolę pojazdu po zakończeniu podróży.

Zobacz również