•   Niedziela, 2 października 2022
Poradnik Kierowcy

Sposoby na schłodzenie wnętrza gorącego samochodu

Zatrzymujesz się na stacji benzynowej i napełniasz, podczas gdy twoja rodzina potrzebuje rozciągnąć nogę. Jak już załadujesz wszystkich z powrotem do samochodu, to jest HOT! Na tylnym siedzeniu masz dudniące maluchy i parującą kierownicę na rękach. Musisz ochłonąć, szybko! Ale zamiast podkręcać klimatyzację i znosząc pięciominutową falę upałów podczas gdy ona schładza, przyjmij te samochodowe hacki do chłodzenia gorącego samochodu, szybko.

Jak schłodzić samochód

Samochody zaparkowane w bezpośrednim świetle słonecznym w dzień 80° F mogą osiągnąć wewnętrzną temperaturę do 172° F, stwierdza HeatKills.org. I nawet jeśli gorące kabiny samochodów czują się jak nieunikniony minus lata, istnieje kilka sposobów na przyspieszenie procesu chłodzenia wewnątrz kabiny:

1. Najpierw należy usunąć gorące powietrze z kabiny.

Chociaż możesz ulec pokusie, aby po prostu wskoczyć i rozbić przycisk "MAX A/C" na desce rozdzielczej, ta praktyka może nie być zbyt efektywna. Zanim jeszcze uruchomisz samochód, wydmuchaj gorące, duszne powietrze! Otwórz drzwi po stronie pasażera i kierowcy, następnie stań po obu stronach i szybko otwórz i zamknij drzwi, do których jesteś najbliżej. Ten "wentylator" jak ruch pomoże wypchnąć gorące powietrze na zewnątrz i zassać świeże(e) powietrze.

2. Stwórz projekt.

Jeśli Twój samochód nadal czuje się okropnie (lub po prostu nie masz czasu, aby wykonać pierwszy krok), wymuszaj jeszcze więcej gorącego powietrza, staczając okna i otwierając szyberdach, kiedy zaczynasz jechać. Włącz wentylator, aby jeszcze bardziej pobudzić wentylację.

3. 3. Teraz włącz klimatyzację.

Kiedy poczujesz, że wycisnąłeś całe gorące powietrze z wnętrza samochodu, czas wyciągnąć duże pistolety! Zwinąć szyby w górę i włączyć klimatyzację, przekręcając pokrętła do najniższej temperatury i najniższej prędkości obrotowej wentylatora. Niska prędkość obrotowa wentylatora pozwoli na szybsze schłodzenie powietrza wydobywającego się z otworów wentylacyjnych - następnie należy zwiększyć prędkość obrotową wentylatora!

Dodatkowo, po pierwszym włączeniu klimatyzacji samochodowej w gorący dzień, należy zastosować tryb "recyrkulacji" zamiast trybu "świeżego powietrza". W większości samochodów jest to przycisk, który ma sylwetkę Twojego samochodu z strzałką w kształcie symbolu recyklingu. Recyrkulacja powietrza wewnętrznego nad klimakonwektorami w desce rozdzielczej ułatwia i przyspiesza spadek temperatury w klimatyzatorze.

4. Zachowaj świeżość.

Po schłodzeniu klimatyzacji w kabinie, można swobodnie regulować temperaturę, prędkość wentylatora i recyrkulację w zależności od trybu świeżego powietrza. (Należy pamiętać, że w niektórych samochodach "Max A/C" automatycznie włączy tryb recyrkulacji powietrza).

Ponieważ tryb recyrkulacji pozwala Twojemu systemowi na cykliczne klimatyzowanie tego samego powietrza (część świeżego powietrza jest zawsze wprowadzana nawet w trybie recyrkulacji), może się okazać, że po przełączeniu kabina staje się zimniejsza, a więc szybsza. Dodatkowo, tryb recyrkulacji pomaga uniknąć nieprzyjemnych zapachów skunksa z zewnątrz kabiny!

5. Zachowaj chłód z Tires Plus.

Jeśli wypróbowałeś już nasze wskazówki dotyczące chłodzenia twojego gorącego samochodu i nadal się pocisz, możesz mieć problemy techniczne z klimatyzacją w twoim samochodzie. Ale nie pozwól, aby coś się za bardzo nagrzało! Zrób postój w najbliższym punkcie serwisowym Tires Plus, a nasi certyfikowani technicy sprawdzą i zdiagnozują Twój system klimatyzacji oraz przedstawią Ci zalecenia dotyczące konserwacji i napraw, abyś mógł dokonać właściwego dla siebie wyboru!

Zobacz również