•   Piątek, 6 sierpnia 2021
Poradnik Kierowcy

Powinieneś dokonać wymiany oleju?

Jeśli chodzi o dbałość o Twój samochód, regularna wymiana oleju jest niezbędna do utrzymania silnika w dobrej kondycji. Jeśli pominiesz tę usługę, możesz narazić cały swój silnik na ryzyko. Problem polega na tym, że możesz nie zdawać sobie sprawy z konieczności wymiany oleju, dopóki nie zobaczysz, nie usłyszysz lub nie poczujesz czegoś niezwykłego. Życie robi się ruchliwe, prawda? Jeśli twój samochód ostatnio działa, uważaj. Jeden z tych sześciu znaków może oznaczać, że nadszedł czas na wymianę oleju, jak tylko będzie to możliwe.

1. Twój silnik wydaje odgłosy, których wcześniej nie wydawał.

Olej silnikowy utrzymuje części silnika w stanie smarowania, dzięki czemu wszystko może pracować płynnie i wydajnie. Jeśli Twój olej jest stary, prawdopodobnie stracił niektóre ze swoich właściwości smarnych, co oznacza, że nie chroni zbyt dobrze części silnika, a rzeczy ocierają się, gdy nie powinny.

Niezwykły hałas w silniku, taki jak stukanie czy szlifowanie, to jedna z oznak, że możesz mieć zaległości w wymianie oleju. W skrajnych przypadkach możesz usłyszeć ryk silnika, a nie w ekscytujący, przypominający IndyCar sposób.

Ignorowanie nietypowych odgłosów może spowodować długotrwałe uszkodzenie silnika. Należy być na bieżąco z regularną wymianą oleju, aby zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego działania lub przedwczesnego zużycia części silnika.

2. Pachnie jakby coś się paliło wewnątrz kabiny twojego samochodu.

Niektóre zapachy w twoim samochodzie są zupełnie normalne, jak długotrwały zapach frytek z wczorajszego drive-thru. Ale zapach czegoś palącego? Nie aż tak bardzo. Olej silnikowy ma dwa zadania: smarowanie części silnika, ale także regulowanie temperatury silnika, czyli utrzymywanie go w niskiej temperaturze.

Kiedy olej się starzeje i brudzi, nie jest w stanie utrzymać silnika w chłodzie. Rezultat? Ostry zapach palenia w kabinie. W niektórych przypadkach zapach ten może również wskazywać na wyciek oleju, co może prowadzić do kosztownych napraw, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki.

Jeśli Twój wąż wyczuje zapach marszczenia się nosa wewnątrz kabiny samochodu, może to być czas na wymianę oleju.

3. Zmieniła się konsystencja Twojego oleju.

Niektóre wskaźniki, które wymagają wymiany oleju, są łatwe do usłyszenia lub zapachu, ale inne wymagają nieco więcej wysiłku. Na szczęście możesz z łatwością dokonać wizualnej kontroli stanu oleju z poziomu komfortu jazdy.

  • Aby sprawdzić stan oleju, najpierw odczekaj, aż silnik ostygnie, a następnie załóż maskę silnika.
  • Wyciągnij miarkę poziomu oleju ze zbiornika oleju. (Jeśli nie jesteś pewien, gdzie znajduje się miarka poziomu oleju, zapoznaj się z instrukcją obsługi).
  • Wytrzyj miarkę papierowym ręcznikiem, a następnie włóż ją ponownie i wyciągnij, aby obserwować konsystencję i kolor oleju na miarce.

Czy olej jest półprzezroczysty, żółtawy kolor? Świetnie! Twój olej nadal kopie. Jeśli jest ciemno, to zazwyczaj jest też w porządku. Olej robi się ciemniejszy, gdy przechodzi przez silnik, więc kolor nie zawsze jest najlepszym znakiem, że trzeba go wymienić.

Jaka jest konsystencja? Olej zbiera drobne cząstki brudu i zanieczyszczeń w miarę wykonywania swojej pracy, naturalnie stając się coraz bardziej ziarnisty. Jeśli Twój olej wydaje się być gładki i płynny, prawdopodobnie jesteś w czystości. Ale jeśli olej jest gęsty i ziarnisty, to jest to znak, że możesz potrzebować wymiany oleju.

Wyślij kupon na wymianę oleju online i udaj się do Tires Plus.

4. Twój poziom oleju jest niski, niski, niski.

W porządku, jeśli Shawty dostanie "niski, niski, niski". Ale twój poziom oleju? Nie aż tak bardzo. Zbyt długa przerwa między wymianami oleju może sprawić, że poziom oleju będzie niebezpiecznie niski. Jazda z niewielką ilością oleju lub bez niego może zwiększyć ryzyko awarii i doprowadzić do trwałego uszkodzenia silnika - szczególnie w gorące dni.

Sprawdzając konsystencję oleju, zwracaj uwagę również na jego poziom.

Sprawdź poziom oleju po obu stronach miarki. Wskaźniki znajdujące się w dolnej części bagnetu poinformują Cię, czy poziom oleju jest niski, dobry czy wysoki. Jeśli olej znajduje się na dole, wymień go jak najszybciej.

5. Zapaliło się jedno z twoich świateł w desce rozdzielczej.

Niektóre pojazdy mają specjalną kontrolkę na desce rozdzielczej, która wskazuje, kiedy należy wymienić olej. W innych przypadkach kontrolka "Maintenance Required" (Wymagana konserwacja) lub "Check Engine" (Sprawdź silnik) zapala się, gdy nadchodzi czas wymiany oleju, ale kontrolki te mogą sygnalizować również inne problemy.

Skąd więc wiesz, czy potrzebujesz wymiany oleju lub czy pod maską silnika dzieje się coś innego? Zagraj to bezpiecznie. Zabierz swój samochód do najbliższego miejsca Tires Plus, aby zdiagnozować problem.

Wykonamy (całkowicie za darmo!) grzecznościową kontrolę i damy Ci znać, czego potrzebuje Twój samochód, czy jest to zwykła wymiana oleju, czy też coś innego. Nawet jeśli Twój samochód potrzebuje dodatkowej usługi, pamiętaj: siedzisz na miejscu kierowcy! Nasi technicy są tu po to, aby służyć radą, a nie naciskać.

6. Twój producent lub naklejka na szybę mówi, że jesteś przeterminowany!

Jeśli nie wiesz, jak często wymieniać olej w Twoim samochodzie, skorzystaj z zalecenia producenta. Odstępy czasu między wymianami mogą się znacznie różnić w zależności od marki i modelu, dlatego sprawdź instrukcję obsługi lub stronę internetową producenta, aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy odstęp czasu między wymianami oleju w Twoim samochodzie.

Twój salon samochodowy może nawet wysłać kartkę pocztową lub e-mail z przypomnieniem, że nadszedł czas na serwis. Chociaż z pewnością nie musisz wracać do salonu samochodowego po wymianę oleju, nie chcesz ignorować tego pomocnego przypomnienia.

Ponadto, sprawdź w przedniej szybie po stronie kierowcy, jeśli nie pamiętasz daty lub odczytu licznika kilometrów z ostatniej wymiany oleju. Istnieje duża szansa, że znajdziesz naklejkę referencyjną od swojego najnowszego dostawcy usług wymiany oleju.

Kiedy powinienem dokonać wymiany oleju?

Może nie jesteś pewien, czy potrzebujesz wymiany oleju. Może nie jesteś pewien, jakiego rodzaju olej silnikowy potrzebujesz. Niezależnie od tego, jakie są twoje "być może", technicy samochodowi pomogą ci zadbać o twój samochód - bez kłopotów. Znajdź nasze najlepsze kupony do wymiany oleju online, a następnie udaj się do najbliższego warsztatu już dziś po poradę serwisową i szybką wymianę oleju.

Zobacz również