•   Wtorek, 23 kwietnia 2024
Wiedza motoryzacyjna

Co to jest zanikający hamulec i co go powoduje?

Wracasz do domu z pracy. Wypadek powoduje, że samochód przed tobą nagle się zatrzymuje, więc trzaskasz hamulcami. Ale twój samochód nie zatrzymuje się od razu.

Zatrzymuje się na czas, ale nie tak szybko, jak się spodziewałeś. To było bliskie.

Jest duża szansa, że po prostu doświadczyłeś zaniku hamulców. Ale, co to dokładnie jest? A co ważniejsze, co możesz zrobić, żeby tego uniknąć?

Co to jest zanikanie hamulców

Zanikanie hamulców opisuje, co dzieje się, gdy odczuwasz nagły spadek zdolności hamowania.

Zanikanie hamulców ma miejsce, gdy elementy układu hamulcowego nie wytwarzają już tarcia potrzebnego do zatrzymania samochodu w odpowiednim czasie lub odległości. Aby zatrzymać samochód, należy wcisnąć pedał hamulca dalej w dół i dłużej niż dotychczas.

Blaknięcie hamulców oznacza, że hamulce nie reagują tak szybko jak kiedyś - i można poczuć różnicę.

Co powoduje zanikanie hamulców

Aby się zatrzymać, samochody z hamulcami tarczowymi opierają się na systemie składającym się z zacisków, tłoków, klocków i wirników (między innymi). Uderzenie w pedał hamulca powoduje aktywację zacisków, co z kolei powoduje dociskanie tłoków klocków hamulcowych do wirujących wirników hamulcowych. Tarcie spowodowane dociśnięciem klocków hamulcowych do wirujących wirników zatrzymuje samochód.

Dociśnięcie metalowych klocków hamulcowych do obracającego się wirnika powoduje wydzielanie dużej ilości ciepła. Ile? Klocki hamulcowe s± odporne na temperatury do 700°F. Niektóre klocki hamulcowe są nawet przystosowane do temperatury 1200°F, która jest wystarczająco wysoka, aby rozpalić partię ciasteczek na ogniu i stopić aluminiową blachę do pieczenia!

Ale Twoje klocki hamulcowe zazwyczaj nie są tak gorące. Tu i ówdzie włącza się hamulce na kilka sekund, co daje czas na rozproszenie ciepła.

Zanikanie hamulców ma miejsce wtedy, gdy ciepło nie ma czasu na rozproszenie się, na przykład gdy trzymasz stopę na pedale hamulca w ruchu stop and go, jedziesz agresywnie, hamujesz na długim wzniesieniu lub jedziesz z przeciążonym pojazdem. W przypadku nadmiernego nagromadzenia się ciepła hamulce zaczynają mniej reagować i może dojść do ich zaniku.

Inne rodzaje zanikania hamulców

Poza wspomnianym wyżej scenariuszem zanikania hamulców, istnieją dwie mniej powszechne sytuacje, w których może dojść do zanikania hamulców.

  • Zanikanie płynu hamulcowego: Zanikanie płynu hamulcowego może nastąpić, gdy woda w płynie hamulcowym pojazdu przegrzeje się z całego tarcia. Ta przegrzana woda wrze do pary, co zmniejsza skuteczność hamulców. Kiedy dochodzi do zaniku płynu hamulcowego, naciśnięcie pedału hamulca w dół może spowodować uczucie miękkości lub "gąbczastości".
  • Zużyte klocki hamulcowe: Trzeci rodzaj zaniku płynu hamulcowego występuje, gdy ciepło wytworzone podczas hamowania powoduje degradację żywicy w niektórych klockach hamulcowych. Kiedy żywica ulega rozkładowi, uwalnia gaz, który tworzy warstwę pomiędzy klockami i wirnikami. Folia ta utrudnia klockom hamulcowym i rotorom wytworzenie tarcia wystarczającego do zatrzymania samochodu.

Co pomaga zapobiegać blaknięciu hamulców?

Twój styl jazdy może odegrać znaczącą rolę w tym, czy Twój samochód rozwija blaknięcie hamulców. Wypróbuj te trzy wskazówki, aby uniknąć zanikania hamulców.

Staraj się unikać agresywnej jazdy.

Szybkie zatrzymywanie się i szybkie ruszanie, gwałtowne hamowanie w ruchu pomiędzy zderzakami i podobne taktyki mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zaniku hamulców - a tym samym zwiększyć szanse na zdobycie mandatu drogowego!

Stosuj hamowanie silnikiem.

Jadąc po pagórkowatych, krętych drogach, spróbuj zjechać w dół, aby zwolnić, zamiast trzymać stopę na pedale hamulca. Zwróć uwagę na ruch uliczny i warunki jazdy, tak abyś mógł zwolnić samochód, puszczając pedał gazu, a nie trzaskając hamulcami. Oznacza to również, że podczas jazdy nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy ani jeść!

Pokaż swoim hamulcom trochę TLC.

Nie czekaj, aż pojawi się jakiś problem. Przynajmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu należy sprawdzić zużycie klocków hamulcowych. Upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, wymieniając w razie potrzeby płyn hamulcowy podczas tej samej jazdy.

Co zrobić w przypadku podejrzenia zaniku hamulców?

Każdy lubi mieć trochę mocy pod maską swojego samochodu, ale hamowanie jest ważniejsze od mocy koni mechanicznych, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Jak ważne? Po wyczerpujących badaniach stwierdzono, że złe hamulce stanowiły prawie 25% wszystkich wypadków z udziałem wadliwego sprzętu.

Hamulce to poważna sprawa. Jeśli kiedykolwiek spotkasz się z zanikiem hamulców, zwróć się do wykwalifikowanego technika, aby ocenić sytuację. Zanikanie hamulców spowodowane nadmiernym nagrzewaniem może zniknąć po ostygnięciu hamulców, ale niektóre ich rodzaje nie zanikają z czasem.

Zobacz również