•   Sobota, 20 kwietnia 2024
Wiedza motoryzacyjna

Dziwne sposoby w jaki zima wpływa na Twój samochód

Kiedy nadejdzie mróz, możesz zauważyć, że twój samochód zaczyna zachowywać się nieco nietypowo. Dzieje się tak dlatego, że niskie temperatury mogą zakłócać działanie skomplikowanych systemów, części i połączeń, które współpracują ze sobą w celu uzyskania (i utrzymania) pojazdu w ruchu. Części metalowe mogą się ściskać i kurczyć, płyny mogą zamarzać, rozszerzać i kurczyć, a uszczelki gumowe, uszczelki i pasy mogą stać się sztywne i kruche.

Kiedy w zimnie zaczną się dziać dziwne rzeczy w Twoim samochodzie, pierwszym krokiem w znalezieniu rozwiązania jest zrozumienie przyczyny! Oto lista typowych problemów związanych z samochodem w niskich temperaturach, ich przyczyny oraz kilka wskazówek dotyczących konserwacji samochodu w niskich temperaturach, które pomogą utrzymać samochód w ruchu przez całą zimę.

1. Zamrażanie płynów silnikowych

Kiedy temperatura na zewnątrz jest wystarczająco niska, może się zdarzyć, że kilka rzeczy stanie się z płynami w samochodzie. Na przykład, olej silnikowy, płyn przekładniowy i płyn niezamarzający mogą zagęszczać się i spowalniać ruch. Może to spowodować, że uruchomienie silnika, podobnie jak ogólnie rzecz biorąc jazda, będzie przebiegać powoli.

Kiedy olej zagęszcza się w reakcji na niskie temperatury, ma problemy z jego cyrkulacją. Zmusza to pompę olejową do cięższej niż zwykle pracy. Jeśli podejrzewasz, że Twój samochód ma problemy z zagęszczeniem oleju silnikowego, przełączenie na olej o niższej lepkości (np. od 10W-30 do 5W-30) lub użycie oleju syntetycznego może pomóc. Jeśli nie jesteś pewien, który rodzaj oleju jest najlepszy dla Twojego pojazdu i warunków jazdy w Twoim mieście, zgłoś się do lokalnego oddziału Tires Plus po opinię eksperta!

Płyny przekładniowe są również bardzo ważne. Gdy nie przepływają efektywnie, skrzynia biegów nie będzie działać prawidłowo, a Twój pojazd będzie miał trudności ze zmianą biegów. Jeśli Twój płyn przekładniowy jest zbyt zimny, możesz nawet nie być w stanie w ogóle się poruszać!

Pomimo swojej nazwy, nawet płyn niezamarzający lub płyn chłodzący silnik może zamarznąć w zimie. Jeśli płyn chłodzący silnik zamarznie, Twój silnik nie będzie w stanie utrzymać optymalnej temperatury roboczej. Ponadto, zamrożony płyn może pęknąć i uszkodzić węże chłodnicy!

2. Umierający akumulator samochodowy

Twoja bateria też może ucierpieć w zimnie. Im niższa temperatura, tym trudniej jest rozładować akumulator na tyle, aby uruchomić samochód. Kable rozruchowe mogą być szybkim sposobem na uruchomienie samochodu, a wszystko rozgrzane, ale uruchomienie samochodu w środku zimy może nie być takie przyjemne.

Jeśli Twój akumulator jest starszy lub słabszy, ma większe szanse, aby dać się na Ciebie, gdy temperatura spada. Przed nadejściem zimy sprawdź swój akumulator za darmo, aby uniknąć drżenia o niektóre kable zworki.

Jeśli w miejscu, w którym mieszkasz, często występują temperatury poniżej zera, dobrym pomysłem może być zainwestowanie w akumulator cieplejszy - nawet nowe akumulatory mogą mieć negatywny wpływ na ekstremalną pogodę!

3. Zmniejszone ciśnienie w oponach

Ogólnie rzecz biorąc, powietrze rozszerza się w upale i kurczy, gdy jest zimno. Powietrze w twoich oponach nie jest wyjątkiem! Kiedy powietrze w oponach kurczy się, ciśnienie spada. Może to zwiększyć opór toczenia, co z kolei wpływa na prowadzenie i przebieg gazu. Aby przeciwdziałać skutkom zwiększonych oporów toczenia, rozważ opony oszczędzające paliwo, takie jak Bridgestone Ecopia lub Firestone's Champion Fuel Fighter.

4. Lodowe Linie Paliwa

Benzyna zazwyczaj nie zamarza w temperaturach powyżej -40°F. Jeśli jednak w przewodzie paliwowym znajduje się wilgoć wodna pochodząca z kondensacji, może ona powodować poważne problemy. Lód w przewodzie paliwowym może hamować wlot paliwa, utrudniając uruchomienie samochodu lub dając "napowietrzną", wyboistą jazdę. Jednym ze sposobów na uniknięcie oblodzonego przewodu paliwowego jest utrzymanie zbiornika paliwa napełnionego co najmniej do połowy w niskich temperaturach.

5. Powolne ekrany LCD

Jeśli Twój pojazd jest wyposażony w wyświetlacz LCD - ciekłokrystaliczny - radio lub ekran informacyjny, możesz zauważyć, że zachowuje się nieco wietrznie lub jest mniej responsywny w zimie. Dzieje się tak dlatego, że ciekłe kryształy spowalniają pod wpływem niskich temperatur, podobnie jak inne płyny. Jeśli nie jesteś w stanie zaparkować w garażu, trudno jest zapobiegać powstawaniu zimnych ekranów LCD. Najlepszym sposobem na ich ponowne sprawne działanie jest czekanie na rozgrzanie się samochodu przed ustawieniem się w kolejce dojeżdżających do pracy rowerów na playliście.

6. Sztywne elementy gumowe

Guma i syntetyczne mieszanki gumowe technicznie nie zamarzają. Ale w niskich temperaturach stają się sztywne, a w miarę jak tracą swoje "zginanie się", stają się bardzo kruche! Na przykład, usztywniająca się guma może spowodować pęknięcie pasków w silniku, a pióra wycieraczek pęknąć. Sztywna guma może nawet powodować rozdarcia wzdłuż gumowych uszczelek oskrzydlających drzwi, skutecznie zamrażając zamknięte drzwi samochodu!

Jeśli masz problemy z chronicznie zamarzniętymi drzwiami samochodu, spróbuj wytrzeć gumowe uszczelki w sprayu silikonowym, aby zapobiec ich zamarzaniu. Aby chronić swoje pióra wycieraczek, przechyl je przed burzą, aby nie złamały się pod ciężarem i zimnem śniegu i/lub lodu. Jeśli martwisz się o stan gumowych części pojazdu, zimowy przegląd pojazdu może pomóc w identyfikacji wszelkich problemów, zanim będzie za późno.

Wreszcie, zimne temperatury usztywniają również mieszanki gumowe w niektórych oponach, wpływając negatywnie na trakcję, gdy jest ona najbardziej potrzebna! Dlatego też kierowcy w miejscach, w których zimą występują mrozy i temperatury poniżej zera, powinni brać pod uwagę opony zimowe zbudowane ze specjalnych mieszanek gumowych, takich jak seria opon Bridgestone Blizzak.

Zobacz również