•   Piątek, 29 marca 2024
Różne

Obróbka wysoko wydajna

Obróbka wysoko wydajna to rozwiązanie, które łączyć będzie zalety obróbki z dużymi prędkościami w stosunku do obróbki wykańczającej oraz tej z dużą wydajnością ubytkową w zakresie obróbki zgrubnej. Średnie prędkości skrawania będą na poziomie około 2000 m na minutę, a posuwy sięgają wartości 0.3 mm na ostrze. Wrzeciona w sprzęcie mają bardzo duże moce i momenty obrotowe. Używane do obróbki wysoko wydajnej wrzeciona mają maksymalną moc jedynie w ograniczonym zakresie prędkości. Z tych względów tą obróbkę powinno się realizować przy mniejszych prędkościach, ale z zachowaniem większych wartości posuwu na ostrze.

Duże znaczenie oczywiście ma to jak będzie przygotowana kwestia mocowania narzędzia skrawającego. Istotne będzie wybranie dobrego materiału na ostrza, co będzie miało duże znaczenie. nie tak dawno raczej unikano wykorzystywania takich elementów, ponieważ nie były one odpowiednio dopracowane. Perspektywa rozwoju jaka się pojawiła gwarantuje jednak zmiany o takim charakterze, które znacząco podnoszą tą wydajność, na której powinno nam zależeć. Jeszcze nie tak dawno uważano, że niektóre przedmioty tylko ubytkowo mogą być obrabiane z metodami obróbki ściernej. Wówczas, gdy kluczowa będzie szczególna dokładność wykonywanych zadań. Obecnie dzięki nowoczesnych materiałom będzie można przygotowywać nawet rozwiązania o jeszcze większej twardości. Jeśli chodzi o skrawające ostrza, które odpowiadają za obróbkę materiałów o wysokiej twardości będą wykorzystywały ceramikę mieszaną oraz polikrystaliczny azotek boru. Płytki ostrzowe ceramiczne odznaczają się również dużą odpornością na zużycie ścierne i są przeznaczone do obróbki wiórowej szerokiego asortymentu różnorakich materiałów takich jak stale normalizowane, żeliwa czy stopy specjalne. Umożliwiają one wydajną obróbkę wykańczającą stali utwardzonych oraz hartowanych o dużej twardości, a więc materiałów najczęściej obrabianych z użyciem szlifowania. Polikrystaliczny azotek boru ma takie właściwości, które będą nadawać się do realizowania obróbki na twardo. PKB stosowany będzie najczęściej do obróbki wykańczającej z prędkościami do około 350 m na minutę.

Aby w obróbce na twardo były spełnione najwyższe wymagania pod kątem dokładności kształtowej oraz wymiarowej trzeba mocno zwracać uwagę na to jakie rozwiązania będą stosowane. Obrabiarki muszą mieć także odpowiednią sztywność obrabianych przedmiotów oraz zdolność do tłumienia drgań specjalnymi prowadnicami, które mają również dopasowane łożyska i wysoką stabilność cieplną. Musza także mieć rozwiązania, które mają odpowiednią moc ze względu na występowanie dużo większych wartości sił niż w przypadku skrawania materiałów miękkich.

Zobacz również