•   Piątek, 29 marca 2024
Poradnik Kierowcy

Jak zachować bezpieczeństwo na drodze podczas urlopu

Urlop jest jednym z najbardziej ruchliwych świąt turystycznych w roku. Oznacza to, że jest to również jeden z najbardziej niebezpiecznych okresów w podróży. Rzuć się na złą pogodę, a zobaczysz trudne warunki jazdy. Przy odrobinie przygotowania i bezpiecznej jeździe można jednak bez problemu dotrzeć do domu babci. Wystarczy postępować zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi podróży!

Przed wyruszeniem

Wybierz dobry czas na podróż.

Jeśli chcesz uniknąć korków, zastanów się nad wyjazdem rano w Święto Dziękczynienia. Według Travel & Leisure, najprawdopodobniej utkniesz w korku w środę po południu przed Świętem Dziękczynienia. Kiedy wrócisz do domu, unikaj niedzielnego popołudnia i zdecyduj się na sobotę.

Oczywiście, możesz nie być w stanie uniknąć podróży w dniu dużego natężenia ruchu. Jeśli tak, zacznij jeździć późno w nocy lub wcześnie rano. Będziesz (miejmy nadzieję!) jednym z jedynych kierowców na drodze.

I nie zapomnij o sprawdzeniu pogody przed wyjazdem! Zimowe burze mogą się szybko przemieszczać. Weź pod uwagę prognozę przy wyborze godziny wyjazdu, aby uniknąć opóźnień związanych z pogodą.

Podejmij działania prewencyjne.

Kontrole prewencyjne i konserwacja mogą pomóc wyprzedzić typowe problemy z podróżą, takie jak przebicie opony, rozładowany akumulator czy zamazana szyba.

  • Sprawdź ciśnienie w oponach i napompuj je.
  • Sprawdź akumulator samochodu.
  • Uzupełnij płyn do wycieraczek przedniej szyby.
  • Zainwestuj w pióra wycieraczek zimowych.
  • Zastanów się nad przejściem na opony zimowe.

Psst! Czy wiesz? Możesz zlecić wykonanie powyższych czynności w lokalnym zakładzie Tires Plus. Nasza oferta obejmuje szybką kontrolę akumulatora, piór wycieraczek, świateł przednich, filtrów, węży, opon i innych elementów.

Napełnij swój zbiornik gazu.

Jeśli stale będziesz utrzymywać zbiornik paliwa w pobliżu pustego miejsca, możesz ryzykować problemy z wilgocią w układzie paliwowym Twojego samochodu. W pustej części zbiornika paliwa może tworzyć się kondensacja. W niskich temperaturach kondensacja może zamarznąć przewody paliwowe i spowodować problemy z uruchomieniem samochodu. Dobrą zasadą jest, aby zimą nigdy nie dopuszczać do tego, aby poziom paliwa spadł poniżej połowy pojemności zbiornika.

Przygotuj zimowy zestaw bezpieczeństwa do swojego samochodu.

Czy w twoim bagażniku jest miejsce na odrobinę spokoju? Na wszelki wypadek przygotuj zimowy zestaw bezpieczeństwa do swojego samochodu. Te elementy pomogą Ci zachować bezpieczeństwo i komfort na wypadek sytuacji awaryjnej na drodze.

  1. Koc lub dodatkowy zestaw ciepłych ubrań.
  2. Awaryjna ładowarka/bateria do telefonów komórkowych
  3. Flary lub trójkąty zagrożeń
  4. Długie kable zworkowe
  5. Mała łopata
  6. Latarka
  7. Zgarniacz szyby przedniej
  8. Apteczka pierwszej pomocy
  9. Worek piasku lub kocich żwirków do trakcji

Zeskrobać lód z twoich okien.

Zdumiewające 90% wszystkich decyzji dotyczących jazdy podejmowanych jest wyłącznie w oparciu o wskazówki wizualne - informuje American Optometric Association, więc upewnij się, że masz krystalicznie czysty widok na drogę. Usuń lód ze wszystkich okien i lusterek przed zjazdem z podjazdu. Jeśli potrzebujesz pomocy w pozbyciu się brzydkich, porannych mrozów, rozważ domowej roboty spray odmrażający szyby!

Na drodze

Dostosuj swoją prędkość do warunków drogowych.

Zmniejsz prędkość, aby dać sobie więcej czasu na reakcję podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych, takich jak śnieg, deszcz i śnieg. Zamieszczone ograniczenie prędkości wskazuje maksymalną dozwoloną prędkość, gdy warunki są idealne. Jednak w mniej idealnych warunkach jazda z zaksięgowanym ograniczeniem prędkości może być niebezpieczna. Policjanci mogą nawet napisać bilet na przekroczenie dozwolonej prędkości, jeśli warunki pogodowe gwarantują wolniejszą prędkość.

Nie należy przyspieszać przez zakręty.

Ta wskazówka dotycząca jazdy jest dobra do przećwiczenia za każdym razem, gdy wsiadasz za kierownicą - nie tylko podczas jazdy w śliskich warunkach zimowych - ponieważ pomoże Ci ona uniknąć utraty kontroli nad pojazdem. Oto jak działa ta wskazówka:

  1. Delikatnie hamuj przed zakrętem, gdy samochód jedzie prosto.
  2. Następnie zdejmij nogę z hamulca, kierując pojazdem przez zakręt.
  3. Nie przyspieszaj, dopóki nie zaczniesz wychodzić z zakrętu i nie wyprostujesz samochodu.

Włącz światła przednie, aby poprawić widoczność.

Pamiętaj o tej zasadzie: Wycieraczki włączone, światła włączone.

Gdy warunki drogowe są gorsze niż idealne, włączanie świateł może pomóc w dostrzeżeniu i dostrzeżeniu innych kierowców - nawet w ciągu dnia.

Kolejna rada: jadąc nocą po śniegu, zostaw reflektory na światłach dolnych. Światło emitowane przez Twoje światła drogowe może odbijać się od cząsteczek wody w śniegu i powodować olśnienie, które utrudnia Ci widoczność. Pomożesz poprawić widoczność i zminimalizować zmęczenie oczu, jeśli utrzymasz niskie wiązki światła w zimowej mgle.

Nie przeceniaj napędu na cztery koła lub wszystkie koła.

Wielu kierowców zbyt mocno wierzy w swoje pojazdy z napędem na cztery koła lub wszystkie koła. Podczas gdy oba typy pojazdów zapewniają większą stabilność i kontrolę na śliskiej nawierzchni w porównaniu z pojazdami z napędem na dwa koła, nie pomogą Ci one w hamowaniu ani skręcaniu w ekstremalnie niskich temperaturach na ośnieżonych i oblodzonych drogach. Najlepsze osiągi i przyczepność w warunkach zimowych zapewnia zestaw opon zimowych.

"Z naszych ocen wynika, że w wielu sytuacjach stosowanie opon zimowych jest ważniejsze niż posiadanie napędu na wszystkie koła, a różnica między nimi na śniegu i lodzie może być znaczna" - zauważa Consumer Reports. Jeśli planujesz podróż w chłodniejszy klimat, porozmawiaj z firmą technologiczną Tires Plus o zaletach opon zimowych.

Twój samochód to znacznie więcej niż pojazd. To Twój sposób na powrót do domu na wakacje. Zatrzymaj się na kontrolę serwisową i pozwól, abyś nie martwił się wakacyjną podróżą.

Zobacz również